Przy granicy z Polską powstają ogromne elektrownie PV

Przy granicy z Polską powstają ogromne elektrownie PV
EnBW

Grupa energetyczna EnBW w 2021 roku zbudowała pod Berlinem elektrownię fotowoltaiczną, która stała się największym tego rodzaju obiektem w Niemczech. Teraz EnBW buduje dwie kolejne ogromne elektrownie PV, których pracę będą wspierać bateryjne magazyny energii.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech posiada moc 187 MW i została zrealizowana na powierzchni 164 hektarów w Werneuchen w Brandenburgii, 26 kilometrów na północny zachód od Berlina.

Umieszczenie na 164 hektarach 465 tys. modułów było możliwe dzięki temu, że inwestor zdecydował się ustawić moduły pod niższym kątem 20 stopni, na konstrukcjach o wysokości do 3 metrów.

REKLAMA

Tę inwestycję zrealizował niemiecki koncern energetyczny EnBW, który teraz prowadzi budowę kolejnych elektrowni fotowoltaicznych.  Chodzi o dwa projekty Gottesgabe oraz Alttrebbin, z których moc każdego wyniesie po 150 MW, na co złoży się około 700 tys. dwustronnych modułów PV.

Energia z obu inwestycji będzie trafiać do sieci wysokiego napięcia 110 kV należącej do operatora e.dis. Aby stało się to możliwe, potrzebne było dobudowanie linii wysokiego napięcia o długości 8 km, aby wprowadzać energię do punktu zlokalizowanego w pobliżu miejscowości Metzdorf położonej na północny wschód od Berlina, w odległości około 20 km od polskiej granicy.

REKLAMA

Jak zaznacza EnBW w komunikacie na temat tych inwestycji, nie udało się osiągnąć terminu realizacji zaplanowanego początkowo na koniec 2021 roku, co wynikało z opóźnień w dostawach elementów elektrowni PV, jednak teraz budowa zmierza do końca. 

Pierwsza energia z projektu Gottesgabe została wprowadzona do sieci w połowie tego miesiąca, a generacja z projektu Alttrebbin rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu. Obie elektrownie fotowoltaiczne mają być gotowe w przyszłym miesiącu – rok po rozpoczęciu budowy.

Dodatkowo przy elektrowniach fotowoltaicznych powstaną magazyny energii o pojemności po 3,9 MWh.

Zadaniem tych instalacji będzie gromadzenie energii, która w czasie braku pracy paneli fotowoltaicznych będzie zasilać infrastrukturę elektrowni fotowoltaicznych – w tym transformatory i falowniki.

– Jeśli tylko ma to ekonomiczny sens, planujemy wykorzystanie magazynów energii przy naszych farmach fotowoltaicznych – zapewnia Thorsten Jörß z EnBW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.