Axpo chce budować farmy fotowoltaiczne w Polsce
Grupa Axpo zajmowała się do tej pory głównie obrotem energią. Teraz Axpo ogłosiło, że zintensyfikuje swoje działania w obszarze rozwoju odnawialnych źródeł energii, a konkretnie budowy portfela elektrowni fotowoltaicznych, które mają powstać m.in. w Polsce.
Szwajcarska firma ogłosiła plan budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 GW do roku 2030. Jeśli taki cel uda się osiągnąć, będzie to oznaczać 20-krotne zwiększenie mocy aktywów wytwórczych w portfelu grupy. Do tej pory Axpo inwestowało w fotowoltaikę m.in. we Francji za pośrednictwem przejętego dewelopera Urbasolar.
Pierwsze projekty o łącznej mocy 4 GW szwajcarska firma chce zrealizować we Włoszech, Hiszpanii i Polsce. W tych trzech państwach Axpo ma już teraz rozwijać projekty i zakłada, że w ramach dalszej ekspansji w ciągu kolejnych 18 miesięcy utworzy w nich około 100 miejsc pracy.
Szwajcarzy chcą inwestować nie tylko w naziemne instalacje fotowoltaiczne, ale do montażu paneli PV planują wykorzystać także duże dachy, szklarnie czy zadaszenia parkingów. W sumie do budowy portfela 10 GW Axpo chce zagospodarować około 10 tys. hektarów.
Axpo planuje inwestycje także na rodzimym rynku, gdzie już obecnie jest największym producentem energii odnawialnej. W Szwajcarii firma chce doprowadzić do uruchomienia około 10 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wyniesie ok. 200 MW.
Do tej pory Axpo działało na europejskim rynku OZE głównie handlując energią z elektrowni wiatrowych i słonecznych należących do innych firm. Portfel projektów objętych taką współpracą sięga około 19,7 GW, a część z nich znajduje się w Polsce.
Ostatnio polski oddział Axpo poinformował o zawarciu umowy na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 300 MW, które w naszym kraju zbuduje firma R.Power.
Umowa PPA zawarta z R.Power zakłada sprzedaż energii w okresie 2022-26 z elektrowni PV, których jednostkowe moce wyniosą od 0,3 MW do 30 MW.
Axpo Polska odkupi 100 proc. energii wytworzonej przez elektrownie fotowoltaiczne w latach 2022-2026 i będzie pełnić funkcję podmiotu bilansującego. R.Power skorzysta również z instrumentów zabezpieczających ceny energii, co ma zapewnić możliwość otrzymania finansowania bankowego na realizację inwestycji.
W obszarze energetyki odnawialnej Axpo wcześniej skupiało się w Polsce na współpracy z operatorami farm wiatrowych, z którymi podpisało umowy na odbiór energii z instalacji o łącznej mocy 1,5 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.