RWE wybrał wykonawcę stacji dla farmy wiatrowej Baltic II
RWE zlecił firmie Chantiers de l’Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic II, która zostanie zrealizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego.
RWE czyni dalsze postępy w pracach nad projektem Baltic II, który zakłada budowę jednej z pierwszych farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. RWE zleciło dostawę morskiej stacji elektroenergetycznej firmie Atlantique Offshore Energy, będącej częścią Chantiers de l’Atlantique, jednego z wiodących dostawców infrastruktury energetyki morskiej. Realizacja zamówienia odbędzie się w formule EPC (zaprojektuj-wybuduj-zainstaluj).
Wcześniej ten sam wykonawca odpowiadał za dostawę dla RWE stacji elektroenergetycznej dla farmy wiatrowej Arkona o mocy 385 MW położonej w niemieckiej części Morza Północnego.
Po uruchomieniu farma wiatrowa Baltic II o mocy zainstalowanej 350 MW ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 350 tys. polskich gospodarstw domowych.
Stacja elektroenergetyczna będzie odbierać energię elektryczną wyprodukowaną przez morskie turbiny wiatrowe i eksportować ją za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia, jednocześnie zdalnie sterując i monitorując pracę farmy wiatrowej.
Przy realizacji projektu RWE i Chantiers de l’Atlantique mają korzystać z usług polskich firm w zakresie prac inżynieryjnych oraz dostaw urządzeń.
– Dokonując wyboru Chantiers de l’Atlantique, osiągnęliśmy kolejny etap na drodze do realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, szybko rozwijających się rynków offshore w Europie. Dzięki naszemu projektowi F.E.W. Baltic II znacząco przyczynimy się do zielonej transformacji energetyki w Polsce i przyspieszymy rozwój lokalnego łańcucha dostaw – zapewnia Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w firmie RWE Renewables.
W 2021 roku RWE uzyskało decyzję środowiskową dla projektu Baltic II. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce wykonana przy zastosowaniu procedury transgranicznej – zgodnie z konwencją z Espoo – z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy.
Również w ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję przyznającą projektowi Baltic II 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w ramach mechanizmu kontraktu różnicowego. Przyznanie kontraktu różnicowego zależy jeszcze od zgody Komisji Europejskiej, której RWE spodziewa się w tym roku.
Niemiecka grupa podkreśla, że posiada już w Polsce ugruntowaną pozycję w sektorze lądowej energetyki wiatrowej i rozbudowuje portfel OZE, inwestując także w projekty farm fotowoltaicznych.
RWE jest jednym z liderów rynku odnawialnych źródeł energii na świecie oraz numerem 2 w branży morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada obecnie 17 farm wiatrowych zlokalizowanych na obszarach morskich pięciu państw.
Do końca obecnej dekady w ramach strategii inwestycyjno-rozwojowej o wartości 50 mld euro brutto RWE planuje potrojenie globalnej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 2,4 GW do 8 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.