Kolejny duży projekt farmowy w portfelu Columbusa
Columbus Energy sfinalizował umowę zakupu projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 61 MW i ma szansę zwiększyć inwestycję do ponad 90 MW. Energia z ogromnej elektrowni PV ma być sprzedawana na bazie umowy PPA.
Grupa Columbus Energy nabyła 100 proc. udziałów w spółce realizującej projekt farmy fotowoltaicznej z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci elektroenergetycznej na łączną moc 61,3 MW.
W ramach współpracy z deweloperem Columbus będzie miał możliwość zwiększenia zainstalowanej mocy do 91,3 MW. Realizacja postanowień wynikających z umowy ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy od jej podpisania.
– Rozwój projektów farm fotowoltaicznych stanowi kluczowy obszar naszej działalności inwestycyjnej, który już teraz przynosi Grupie zyski. Zakupiony właśnie projekt jest jednym z największych w Polsce z wydanymi warunkami przyłączenia. Jego wartość po wybudowaniu wyniesie ok. 250 mln zł. Budowę farm w ramach tego projektu planujemy w 2023 r. w formule PPA – tłumaczy Janusz Sterna, wiceprezes Columbus Energy S.A.
– Ponadto nieustannie pracujemy nad pozyskiwaniem projektów o mniejszej mocy, co finalnie zwiększa nasz wolumen w farmach fotowoltaicznych – dodaje Janusz Sterna.
Portfolio farm fotowoltaicznych, jakie posiada Columbus, plasuje firmę w ścisłej czołówce krajowego rynku. Na koniec listopada 2021 r. portfel farm PV Columbusa obejmował projekty na różnych etapach zaawansowania, zlokalizowane na terenie całej Polski, których łączna moc wynosiła 5270 MW.
Równolegle do pozyskiwania nowych projektów Columbus zabezpiecza finansowanie, które pozwoli na zrealizowanie kolejnych farm PV.
Pod koniec ubiegłego roku Columbus Energy poinformował, że jego spółki celowe realizujące projekty farm fotowoltaicznych pozyskały kredyty z mBank w wysokości do 105,7 mln zł, które zostaną przeznaczone na finansowanie i refinansowanie portfela 38 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przyłączeniowej 32,7 MW.
Wszystkie projekty, które będą realizowane przy wykorzystaniu środków z mBanku, posiadają zagwarantowaną cenę sprzedaży energii w systemie aukcyjnym na okres 15 lat. Spłata kredytu ma być realizowana w ratach półrocznych, z terminem ostatecznej spłaty do 31 grudnia 2031 r.
Natomiast w raporcie z ubiegłego miesiąca spółka podała, że warunki zawieszające, od których zależała wypłata tego kredytu, zostały spełnione i środki wpłynęły już na konto jednej ze spółek Columbusa.
Aktualny stan portfela projektów fotowoltaicznych Grupa Columbus ma przedstawić 21 marca w raporcie rocznym za ubiegły rok.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.