Bloomberg zapowiada spadek cen paneli fotowoltaicznych
Analitycy Bloomberg New Energy Finance zakładają, że globalny rynek fotowoltaiczny w tym roku znowu pobije rekord jeśli chodzi o uruchomienie nowych mocy. Wzrostowi inwestycji ma towarzyszyć spadek cen paneli fotowoltaicznych, które mocno podrożały w ubiegłym roku. Prognozę zakładającą spadek cen paneli BNEF przedstawił również przed rokiem. Okazała się jednak błędna.
Dosyć optymistyczne analitycy Bloomberg New Energy Finance podchodzą do kształtowania się w tym roku cen paneli fotowoltaicznych. Prognoza BNEF sprzed roku mówiła również o spadku cen paneli i jak się później okazało, była mocno nietrafiona.
Tymczasem w najnowszej prognozie Bloomberg New Energy Finance zapowiada, że po dużym wzroście cen paneli fotowoltaicznych w 2021 r. – wynikającym ze wzrostu kosztów kluczowych surowców i transportu – w tym roku ceny modułów znowu będą spadać.
Ta optymistyczna wizja jest tłumaczona spodziewanym spadkiem cen podstawowego surowca wykorzystywanego przez przemysł fotowoltaiczny, czyli krzemu.
Bloomberg New Energy Finance odnotowuje, że krzem zaczął tanieć pod koniec ubiegłego roku. Jego cena spadła z około 37 USD/kg w październiku do 32 USD/kg w grudniu, a według ekspertów BNEF w najbliższych miesiącach nastąpi dalszy spadek cen tego surowca do około 20-25 USD/kg w drugiej połowie 2022 r.
Ponadto korzystnie na rynek fotowoltaiczny ma wpłynąć zakładane przez BNEF zwiększenie o 39 proc. globalnej podaży krzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw. Dzięki uruchomieniu nowych fabryk krzemu możliwe ma być wytworzenie w skali roku nawet 300 GW modułów.
Dodatkowym czynnikiem, który wpłynie korzystnie na ceny modułów, według BNEF ma być ponadto dalszy wzrost rynkowego udziału modułów bazujących na większych ogniwach o długości boku 182 mm lub 210 mm. To ma przełożyć się na spadek kosztów o około 0,01 USD/W.
BNEF ocenia, że o ile w ubiegłym roku cena standardowego modułu złożonego z ogniw monokrystalicznych o długości boku 166 mm wzrosła przeciętnie do niemal 0,28 USD/W, to w drugiej połowie tego roku ceny modułów powinny spaść do około 0,23-0,24 USD/W.
Tymczasem ostatnie dane płynące z przemysłu fotowoltaicznego nie wskazują, że tak optymistyczny scenariusz się urzeczywistni, a rynek PV cechuje nadal spora niepewność.
Ostatnie notowania publikowane przez firmę InfoLink mówią o średniej cenie na rynku azjatyckim na poziomie 0,275 USD/W za najpopularniejsze na rynku moduły bazujące na ogniwach PERC w rozmiarach 182 mm czy 210 mm, przy czym najniższa cena za tego rodzaju moduły miała kształtować się w granicach 0,25 USD/W, a najwyższa wynosiła 0,28 USD/W.
Pęknie bariera 200 GW
Najnowsza analiza Bloomberg New Energy Finance mówi ponadto o zainstalowaniu w tym roku w globalnej fotowoltaice między 204 GW i 252 GW nowych mocy. Uśredniona prognoza to 228 GW.
Jeśli ta prognoza się spełni, 2022 będzie pierwszym rokiem w historii rynku fotowoltaicznego, w którym zostanie przekroczona granica 200 GW nowych mocy.
W ubiegłym roku według BNEF na świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy wynoszącej między 171 GW i 199 GW.
Prognoza wzrostu zainstalowanych mocy w fotowoltaice z podziałem na regiony do roku 2030. Dane w GW. Źródło: BNEF.
Inwestycje w fotowoltaice w 2022 roku mają znowu zdominować Chiny. Analitycy BNEF zakładają, że w tym roku w Państwie Środka powstaną elektrownie fotowoltaiczne o mocy nawet 81-92 GW, co byłoby znacznie lepszym wynikiem od rekordowego rezultatu chińskiego rynku z ubiegłego roku, kiedy Chińczycy uruchomili elektrownie PV o mocy około 53 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.