Edison Energia znika z rynku. Pojawi się Polenergia Fotowoltaika

Edison Energia znika z rynku. Pojawi się Polenergia Fotowoltaika
Edison Energia

Polenergia, która należy do największych producentów energii odnawialnej w Polsce, teraz wchodzi na rynek rozwiązań OZE dla gospodarstw domowych i firm. Na bazie przejętej firmy Edison Energia zostały utworzone dwie spółki Polenergia Fotowoltaika i Polenergia Pompy Ciepła, które będą oferować przydomowe elektrownie fotowoltaiczne, magazyny energii oraz pompy ciepła.

Polenergia zrealizowała przejęcie jednej z najszybciej rozwijających się na polskim rynku spółek fotowoltaicznych. Akwizycja Edison Energia i powstanie spółek Polenergia Fotowoltaika oraz Polenergia Pompy Ciepła ma być odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się rynku energii, na którym znaczenia nabiera energetyka rozproszona polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej, ciepła lub chłodu do użytku lokalnego przez małe jednostki lub instalacje znajdujące się bezpośrednio u odbiorcy.

Polenergia Fotowoltaika oraz Polenergia Pompy Ciepła mają rozwijać działalność, bazując na kompetencjach 1,5 tysiąca pracowników i współpracowników spółki Edison Energii, która w ostatnich dwóch latach zrealizował ponad 20 tysięcy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MWp.

REKLAMA

Polenergia podkreśla, że wraz ze zmianami zachodzącymi na rynku energetycznym zmianie ulegają oczekiwania samych klientów w zakresie produktów i usług. Dlatego zgodnie z przyjętą strategią Grupy na lata 2020-24 Polenergia chce dopasować się do nowych realiów poprzez inwestycje w obszarze instalacji oraz obsługi klientów w sferze energetyki prosumenckiej.

Zaprojektuj instalację PV na zdjęciu

WWW.EASYSOLAR.APP

Aplikacja EasySolar - projektowanie na zdjęciu

Zobacz jak z EasySolar: 

Dodatkowo rozwijaj sprzedaż z EasySolar: 

Prezes Polenergii Michał Michalski podkreśla, że przejęcie Edison Energia to kolejny krok do realizacji strategii Polenergii, która ze spółki działającej na rynku hurtowym ma stać się firmą mającą konkurować również na rynku klienta końcowego.

– Naszym celem jest, żeby Polenergia stała się jedną z najsilniejszych grup energetycznych w tej części Europy: firmą dostarczającą swoim klientom całkowicie zieloną energię i dającą im szansę włączenia się w ogromną transformację energetyczną, która powinna być celem nas wszystkich – dodaje Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii.

Przekształcenie Edison Energia w Polenergię Fotowoltaika oraz Polenergię Pompy Ciepła ma oznaczać integrację nowych spółek zarówno w zakresie procesów i struktur administracyjno-biznesowych, jak i w sferze kultury korporacyjnej Polenergii.

REKLAMA

Stąd kolejna zmiana, którą jest decyzja o zmianie barw logo Polenergii. Odświeżone logo w kolorze zielono-granatowym ma nawiązywać do nowego pozycjonowania spółki, jako podmiotu dostarczającego klientom wyłącznie energię odnawialną w ramach produktu o nazwie Energia 2051.

Polenergia od wielu lat należy do największych producentów energii odnawialnej w kraju. Aktualnie spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk dysponuje mocą 287 MW zainstalowaną w farmach wiatrowych na lądzie z roczną produkcją około 790 GWh energii.

Dzięki temu Polenergia jest jednym z największych producentów energii z lądowych farm wiatrowych w Polsce z blisko 5-procentowym udziałem w rynku.

Z końcem stycznia wystartowała emisja nowych akcji Polenergii, z których spółka chce uzyskać ponad 1 mld zł środków mających wesprzeć inwestycje w zeroemisyjne źródła energii.

Obecnie największe inwestycje Polenergia realizuje we współpracy z norweskim Equinor i polegają one na budowie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o całkowitej mocy 1440 MW. Ich uruchomienie ma nastąpić w roku 2027.

Ponadto Polenergia rozwija trzeci projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I o planowanej mocy 1560 MW, dla którego uzyskano już pozwolenia lokalizacyjne i umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej.

Polenergia rozwija również portfel projektów farm fotowoltaicznych, z których inwestycje o planowanej mocy blisko 56 MW zostały zgłoszone do aukcji w 2021 roku i uzyskały wsparcie w ramach tego systemu. Kolejne projekty farm fotowoltaicznych o mocy 18 MW powinny być gotowe do aukcji w 2022 roku.

Spółka zamierza również rozpocząć rozwój nowych projektów wiatrowych o planowanej łącznej mocy 300-600 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.