Energetyczni giganci wzywają do budowy europejskiego przemysłu PV

Energetyczni giganci wzywają do budowy europejskiego przemysłu PV
Solar World

Osiem czołowych europejskich koncernów energetycznych i deweloperów odnawialnych źródeł energii wezwało Komisję Europejską do wsparcia budowy unijnego łańcucha dostaw dla sektora PV, bez którego realizacja transformacji energetycznej Unii Europejskiej może okazać się niemożliwa.

To kolejny głos wzywający do odbudowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, który dekadę temu zaczął przegrywać rywalizację z firmami z Azji.

Do opracowania i wdrożenia unijnej strategii mającej na celu budowę europejskiego łańcucha dostaw dla rynku fotowoltaicznego wezwały Komisję Europejską czołowe firmy z unijnego rynku energetycznego.

REKLAMA

Pod otwartym listem w tej sprawie podpisały się: francuskie Engie, EDF, Amarenco Group i Akuo Solar, niemiecka BayWa, włoski Enel, hiszpańska Iberdrola i szwedzki Vattenfall. Łącznie te firmy sfinalizowały lub są w trakcie realizacji inwestycji w OZE liczonych w setkach gigawatów.

Autorzy listu oceniają, że do 2030 roku moc elektrowni fotowoltaicznych wzrośnie do około 585 GW, co byłoby wynikiem o 20 proc. wyższym od prognozy Komisji Europejskiej.

Na razie moc elektrowni fotowoltaicznych według szacunków SolarPower Europe wyniosła na koniec 2021 r. około 165 GW, z czego ok. 55 GW to moc fotowoltaiki zainstalowanej w Niemczech.

Wyłącznie w ubiegłym roku w Europie miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,9 GW, co było wynikiem o 34 proc. lepszym niż osiągnięty rok wcześniej. Jednak w tym samym czasie Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad dwukrotnie większej.

REKLAMA

Zwiększając inwestycje, europejska branża fotowoltaiczna w połowie obecnej dekady ma utworzyć około pół miliona miejsc pracy, a także będzie wspierać zwiększanie zatrudniania m.in. w przemyśle wodorowym i bateryjnym.

Aby jednak zrealizować odpowiednia skalę inwestycji, zdaniem autorów listu konieczne jest zapewnienie dostaw ogniw i modułów fotowoltaicznych z europejskich fabryk.

Pod listem podpisało się europejskiego stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, które od dłuższego czasu wzywa Brukselę do tworzenia zachęt dla budowy europejskich fabryk ogniw i modułów PV.

– Potrzebujemy szerokiej strategii, która umożliwi budowę konkurencyjnych i innowacyjnych fabryk solarnych w Europie. To musi oznaczać uwolnienie inwestycji przemysłowych i utworzenie stabilnego rynku solarnego w Europie, na którym zostaną zapewnione sprawiedliwe warunki dla europejskich firm. Dzięki odpowiednim działaniom możliwe jest zbudowanie potencjału produkcji na poziomie 20 GW, co przełoży się na utworzenie 19 tys. miejsc pracy – komentuje Naomi Chevillard z SolarPower Europe.

Uruchomienie takiego potencjału produkcyjnego w całym łańcuchu dostaw dla europejskiego rynku fotowoltaicznego i uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców to cel inicjatywy o nazwie European Solar Initiative, która została ogłoszona przed rokiem przez przedstawicieli unijnego sektora fotowoltaicznego, Komisji Europejskiej oraz rządu Francji.

Autorzy European Solar Initiative założyli, że osiągnięcie skali produkcji na poziomie 20 GW pozwoli wygenerować rocznie dodatkowe 40 miliardów euro PKB i stworzyć 400 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.