Rekordowe wydatki na transformację energetyczną, ale do net-zero daleko

Rekordowe wydatki na transformację energetyczną, ale do net-zero daleko
Longi Solar

Wartość inwestycji związanych z transformacją energetyczną na całym świecie osiągnęła rekordowy poziom, rosnąc w porównaniu z poziomem inwestycji z 2020 roku o 27 procent. Mimo, że 2021 rok pokazał, iż transformacja energetyczna przyspiesza, to jednak globalna wartość inwestycji jest nadal zbyt niska, aby myśleć o osiągnięciu celów Porozumienia klimatycznego.

Bloomberg New Energy Finance opublikował raport „Energy Transition Investment Trends 2022”, z którego wynika, że wartość inwestycji w związanych z transformacją energetyczną na całym świecie wyniosła w ubiegłym roku 755 mln USD.

Globalne inwestycje w 2021 roku okazały się wyższe niemal w każdym sektorze, który wzięli pod uwagę twórcy raportu – w tym w energetyce odnawialnej, magazynowaniu energii, elektryfikacji transportu i ogrzewania, energetyce jądrowej i wodorze. Jedynym sektorem, w którym odnotowano spadek inwestycji, jest wychwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla (CCS).

REKLAMA

Największym sektorem pod względem wartości inwestycji związanych z transformacją energetyczną okazała się energetyka odnawialna, w której w zeszłym roku zainwestowano 366 mld dolarów, czyli o 6 proc. więcej niż w roku 2020.

Drugim największym obszarem pod względem wartości inwestycji okazała się elektryfikacja transportu. W tym sektorze inwestycje osiągnęły wartość 273 mld dolarów, rosnąc rok do roku aż o 77 proc. i – jak prognozuje Bloomberg New Energy Finance – w tym roku ten sektor powinien osiągnąć większą wartość inwestycji niż energetyka odnawialna.

– Sytuacja na globalnym rynku stworzyła nowe wyzwania dla sektora czystej energii, powodując wzrost kosztów kluczowych technologii takich jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe i baterie. W tej sytuacji aż 27-procentowy wzrost wartości inwestycji związanych z transformacją energetyczną to zachęcający znak, że inwestorzy, rządy i biznes są coraz bardziej zaangażowane w transformację i postrzegają ją jako rozwiązanie dla obecnej sytuacji na rynkach energii – komentuje Albert Cheung, analityk BNEF.

Wydatki na transformację energetyczną w 2021 r. Źródło: BENF. 

REKLAMA

Zdecydowanie najważniejszym regionem jeśli chodzi o inwestycje związane z transformacją energetyczną okazał się region Azji i Pacyfiku (APAC), w którym ubiegłoroczna wartość inwestycji wyniosła aż 368 mld dolarów, rosnąc w porównaniu z 2020 rokiem o 38 proc.

Wartość inwestycji w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) wzrosła o 16 proc., osiągając poziom 236 mld dolarów, z kolei w Ameryce inwestycje związane z transformacją energetyczną osiągnęły poziom 150 mld dolarów, rosnąc rok do roku o 21 proc.

Krajem, w którym analitycy BNEF odnotowali największe inwestycje w 2021 roku, są Chiny, gdzie wartość inwestycji sięgnęła 266 mld dolarów. Na drugim miejscu były Stany Zjednoczone z inwestycjami szacowanymi na 114 mld dolarów. Dla porównania wszystkie kraje Unii Europejskiej zainwestowały w transformację energetyczną 154 mld dolarów.

Analitycy Bloomberg Energy Finance podkreślają w komentarzu do swojego raportu, że chociaż 2021 rok pokazał, że transformacja energetyczna przyspiesza, to jednak wartość inwestycji jest nadal zbyt niska, aby myśleć o osiągnięciu celów polityki klimatycznej.

Według szacunków BNEF, osiągnięcie scenariusza „net-zero”, czyli neutralności klimatycznej do 2050 roku, wymagałoby potrojenia obecnego poziomu inwestycji w czyste technologie w energetyce. W latach 2022-2025 powinny one wynosić przeciętnie w skali roku około 2,1 bln dolarów, a w latach 2026-30 powinny wzrosnać do poziomu 4,2 bln dolarów.

– Transformacja energetyczna już się rozpoczęła i rozwija się szybciej niż kiedykolwiek, jednak w najbliższych latach rządy muszą zmobilizować znacznie więcej finansowania, jeśli mamy utrzymać się na ścieżce do celu net-zero do roku 2050 – komentuje Matthias Kimmel z BNEF. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.