Panel PVT dostarczy prąd i ciepłą wodę
Amerykańska firma Fafco specjalizująca się w dostarczaniu instalacji z zakresu energetyki słonecznej wprowadza nowe rozwiązanie pod nazwą Phoenix oparte o moduły PVT, baterie cieplną oraz elektryczny podgrzewacz wody. System ma umożliwić generowanie energii elektrycznej oraz jednocześnie energii cieplnej do ogrzewania na przykład wody w basenie.
Najnowszy system od amerykańskiej firmy ma wykorzystać wysokie temperatury pracy modułów fotowoltaicznych w sezonie letnim, która przekładają się na obniżenie wydajności, a w efekcie na zmniejszenie produkcji energii elektrycznej. Nowy panel od Phoenix ma sprawić, że powstające w ten sposób ciepło nie zostanie zmarnowane.
System Phoenix składa się z kilku elementów: modułu fotowoltaiczno-termicznego (PVT) zwanego także modułem hybrydowym, baterii termicznej o pojemności 5 kWh z pompą ciepła, dwóch skręconych ze sobą wymienników ciepła, dwóch pomp obiegowych oraz elektrycznego podgrzewacza ciepłej wody. Cały system pracuje pod kontrolą oprogramowania dostarczonego przez Fafco zapewniającego optymalizację wydajności pracy oraz równomierne obciążenie poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład.
Moduły hybrydowe mają służyć do generowania dwóch rodzajów energii: elektrycznej i cieplnej. Jak tłumaczy Fafco, jest to rozwiązanie, które pozwala użytkownikom z jednej powierzchni dachu produkować zarówno prąd do zasilania odbiorników w domu, a także ciepło do podgrzania wody np. w przydomowym basenie. Producent zapewnia, że moduł PVT może generować nawet 4 razy więcej energii w porównaniu do klasycznego systemu produkującego tylko energię elektryczną.
Każdy moduł PVT składa się z klasycznego modułu zbudowanego z 60 monokrystalicznych ogniw. Ten komponent ma być dostarczany przez producenta modułów fotowoltaicznych Silfab. Fafco dokonało rozbudowy tego modułu o zaprojektowany przez siebie system kolektorów termicznych.
Moduł PVT ma charakteryzować się mocą nominalną w zakresie od 310 do 330W oraz sprawnością od 18,2 do 19,4 proc. Napięcie obwodu otwartego ma wynosić od 36,69 do 40,5V, a wartości prądu zwarciowego od 10,22 do 10,42A. Współczynnik temperaturowy mocy wynosi dla każdego modelu -0,36 proc./st. C.
Niezależnie od mocy nominalnej wymiar pojedynczego modułu to 1700 x 1000 x 123 mm przy wadze 26 kg. Dostawca deklaruje, że zamontowany na dachu system daje obciążenie na powierzchnię pojedynczego metra kwadratowego rzędu 15,3 kg, a więc niewiele więcej niż klasyczny modułów fotowoltaiczny.
Jak informuje na łamach PV Magazine przedstawiciel amerykańskiej firmy, system Phoenix ma zostać wdrożony do sprzedaży w tym roku.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.