Sejm jednogłośnie przyjął zmiany w prawie dla prosumentów

Sejm jednogłośnie przyjął zmiany w prawie dla prosumentów
Sejm RP

W ekspresowym tempie Sejm uchwalił zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii związane z wdrożeniem nowych zasad rozliczeń prosumentów, które zgodnie z wcześniej uchwalonymi przepisami ma nastąpić już za dwa miesiące.

Najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą wczoraj przegłosował Sejm, ma związek z poprzednią nowelizacją zakładającą zmianę zasad rozliczeń prosumentów, którzy będą zgłaszać przyłączanie mikroinstalacji od 1 kwietnia 2022 r.

Zmiany przyjęte wczoraj przez Sejm wprowadzają wyjątek od powyższej zasady, a będą mogli z niego skorzystać prosumenci, którzy przystąpili to tzw. projektów parasolowych i na swoje instalacje pozyskali unijne dotacje, a którzy nie zdążą zgłosić przyłączenia przed 1 kwietnia.

REKLAMA

Wcześniej, gdy procedowana była poprzednia nowelizacja ustawy o OZE, informacje o potencjalnie negatywnym wpływie na opłacalność domowej fotowoltaiki zmian zasad rozliczeń prosumentów sprawiły, że wiele osób zgłaszających akces do programów parasolowych zaczęło z nich rezygnować, obawiając się braku rentowności inwestycji – nawet mimo wysokiego dofinansowania z Unii Europejskiej.

Rezygnacja uczestników projektów parasolowych – mimo możliwości otrzymania wysokich dotacji do inwestycji w fotowoltaikę, sięgających nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych – oznaczała ryzyko niewypełnienia wskaźników projektów i nałożenia na gminy kar w wysokości nawet 25 proc. wartości projektów.

Dzięki zmianom uchwalonym wczoraj przez Sejm wszyscy uczestnicy projektów parasolowych, którzy podpiszą do 31 marca br. umowę z gminą lub inną instytucją realizującą programy parasolowe, będą mogli zostać przyłączeni do końca 2023 r. i korzystać z dotychczasowych zasad rozliczeń – w przeciwieństwie do pozostałych prosumentów, którzy zgłaszając przyłączanie mikroinstalacji po 31 marca, będą mogli rozliczać się już tylko na nowych zasadach – postrzeganych jako mniej korzystne – zgodnie z mechanizmem tzw. net-billingu.

Co istotne, osoby, które zainstalowały fotowoltaikę przed 1 kwietnia, a które później rozbudują swoje instalacje, będą mogły nadal korzystać z dotychczasowego systemu opustów.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Za przyjęciem najnowszej nowelizacji ustawy o OZE zagłosowało wczoraj aż 457 posłów. Nikt nie zagłosował przeciwko, natomiast od głosu wstrzymało się dwóch posłów – posłanka Lewicy Katarzyna Kretkowska oraz poseł Kukiz15 Stanisław Tyszka. Głosu nie oddał tylko jeden poseł – Janusz Korwin-Mikke.

Zmianę przegłosowaną przez posłów zainicjowało i forsowało – jeszcze na etapie prac nad ostatnią nowelizacją ustawy o OZE, która zmieniła zasady rozliczania prosumentów od 1 kwietnia – Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska wyliczał podczas swojego wystąpienia na plenarnym posiedzeniu Sejmu, że projekty zakładające unijne dofinansowanie dla prosumentów z regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 w całej Polsce realizuje około 840 gmin.

Według szacunków Ministerstwa Klimatu, z zaproponowanych rozwiązań może skorzystać blisko 94 tys. prosumentów (na koniec 2021 roku łączna liczba prosumentów w Polsce wynosiła około 800 tysięcy).

– Jest to końcówka kontraktowania środków z budżetu Unii Europejskiej. Nie mówimy już o nowych umowach. Mówimy o dokończeniu umów, które zostały podpisane przez gminy z mieszkańcami – zaznaczył wiceminister Zyska.

– Gminy muszą ogłosić zamówienie publiczne i zrealizować całe przedsięwzięcie dla wszystkich mieszkańców, którzy przystąpili do programów parasolowych. Później będzie 5-letni okres trwałości takich projektów i dopiero około 2029 r. ostatecznie właścicielami instalacji będą mogli się stać mieszkańcy.

– Dzisiaj dbamy przede wszystkim o interes gmin, aby należycie wykorzystać środki europejskie i aby nie było negatywnych konsekwencji finansowych z tytułu zwrotu tych środków – zapewnił pełnomocnik rządu ds. OZE.

Przyjęta wczoraj przez Sejm nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zostanie teraz skierowana do prac w Senacie. Mając na uwadze pełne poparcie dla tej nowelizacji, którego udzielili posłowie, można spodziewać się, że tym razem zmiany w ustawie o OZE uzyskają również poparcie senatorów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.