Włosi zmniejszą zyski właścicieli elektrowni fotowoltaicznych
W ramach pakietu regulacji, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu wzrostu cen energii na odbiorców i włoską gospodarkę, rząd Włoch zapowiedział zmniejszenie zagwarantowanych wcześniej na 20 lat stawek na energię z instalacji fotowoltaicznych. Włoska branża PV sprzeciwia się tej zmianie i odpowiada, że to nie źródła fotowoltaiczne są przyczyną kryzysu na rynku energetycznym, ale wręcz najszybciej mogą pomóc w ograniczeniu skutków wzrostu cen energii.
Rząd Włoch chce wprowadzić w przyszłym miesiącu rozwiązania, które w praktyce będą oznaczać zmianę umowy zawartej wcześniej przez włoskie państwo z inwestorami budującymi elektrownie fotowoltaiczne, która zakładała przyznanie im stałej, gwarantowanej na 20 lat stawki za wytwarzaną energię.
Nowe regulacje zakładają zmniejszenie przychodów generowanych w systemie taryfy gwarantowanej przez właścicieli elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 20 kW.
Przeciwko retroaktywnym zmianom zaprotestowało m.in. włoskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Italia Solare, które w liście otwartym do premiera Włoch Mario Draghiego wskazało na konieczność wdrożenia innych mechanizmów chroniących odbiorców przed wzrostem cen energii.
Jako przyczynę wzrostu kosztów energii Italia Solare wskazała przede wszystkim wzrost cen gazu.
– Dekarbonizacja faktycznie jeszcze się nie zaczęła, a już ceny energii wzrosły do 300-400 euro/MWh i są 10 razy wyższe niż kilka miesięcy wcześniej. Przyczyną tego okropnego kryzysu jest gaz, który jest wspierany wszędzie i przez wszystkie kolejne rządy od 2012 roku. To pokazuje, że gaz nie jest niezawodnym źródłem energii, o czym przekonywali nas zawsze ministrowie i menedżerowie firm energetycznych. Jego rola musi zostać ograniczona dzięki odnawialnym źródłom energii, energetyce wodnej i magazynom energii – napisało w liście do włoskiego premiera stowarzyszenie Italia Solare.
Stowarzyszenie włoskiej branży PV przekonuje, że włoski rząd nie powinien zmieniać warunków umów zawartych z inwestorami z rynku PV. Co więcej, podkreślono, że zmiany, które uderzą w inwestorów, nie były konsultowane z rynkiem PV. Italia Solare wskazuje ponadto na brak kalkulacji co do spodziewanych oszczędności, które miałyby przynieść wdrażane cięcia.
Zamiast redukowania zagwarantowanych wcześniej przez państwo taryf Italia Solare proponuje rozwiązanie polegające na wprowadzeniu górnej ceny, po której energię na rynku hurtowym będą mogli sprzedawać wytwórcy rozliczający się poza systemem wsparcia. Według Italia Solare ta cena w obecnych realiach rynku energii nie powinna być niższa niż 100 euro/MWh.
Takie rozwiązanie przewiduje stosowany na niektórych rynkach energii odnawialnej mechanizm kontraktu różnicowego. W tym przypadku inwestorzy uzyskują wieloletnie gwarancje określonego poziomu przychodu, sprzedając jednocześnie energię na rynku. Jeśli cena rynkowa okazuje się wyższa od ceny zapewnionej w kontrakcie różnicowym, wówczas muszą zwrócić nadwyżkę, ale gdy ta cena jest niższa, wówczas otrzymują wyrównanie.
Włochy nie będą pierwszym europejskim państwem, które zmienia umowy zawarte z właścicielami elektrowni fotowoltaicznych objętych rozliczeniami w systemie taryfy gwarantowanej.
Wcześniej, w obliczu kryzysu gospodarczego, który uderzył w europejskie państwa przed dekadą, niekorzystane dla właścicieli systemów PV zmiany polegające na zmniejszeniu zagwarantowanych wcześniej stawek za energię czy wprowadzeniu dodatkowych podatków wprowadziły rządy Hiszpanii i Czech.
Konsekwencją mających retroaktywny charakter cięć wsparcia były sprawy wytoczone władzom przez inwestorów z rynku PV w krajowych sądach i międzynarodowych trybunałach arbitrażowych.
Obecnie Włochy są drugim największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki. Moc elektrowni PV na Półwyspie Apenińskim przekracza 20 GW. Numerem jeden są Niemcy, gdzie moc fotowoltaiki wynosi już około 56 GW.
Aktualny potencjał włoskiej fotowoltaiki został zbudowany głównie przed dekadą – w czasie, gdy włoskie władze zapewniały inwestorom wysokie taryfy gwarantowane – które teraz Rzym chce zredukować.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.