Ruszają konsultacje unijnej strategii dla energetyki słonecznej
Bruksela rozpoczęła konsultacje publiczne w zakresie strategii rozwoju energetyki słonecznej w Unii Europejskiej, której założenia – przygotowane z wykorzystaniem wniosków z konsultacji – mają zostać przedstawione jeszcze w tym roku.
Komisja Europejska rozpoczęła proces konsultacji, które mają pomóc w opracowaniu strategii wspierania rozwoju energetyki słonecznej na terenie UE.
KE podkreśla, że energetyka słoneczna będzie ważnym komponentem unijnej strategii energetycznej, która zakłada zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym UE z 20 proc. w roku 2020 do przynajmniej 40 proc. w roku 2030 (takie jest założenie forsowanej przez Komisję rewizji unijnej dyrektywy o OZE).
Bruksela zaznacza, że szybki, ale także efektywny kosztowo rozwój energetyki słonecznej w Unii Europejskiej nie zostanie osiągnięty bez współpracy między krajami UE.
KE podkreśla, że rozwój energetyki słonecznej na terenie UE będzie wymagać zapewnienia stabilnego łańcucha dostaw, który zapewni instalacje przystępne kosztowo i wytwarzane w zrównoważony sposób.
Komisja podkreśla, że budowa unijnego przemysłu energetyki słonecznej musi uwzględniać maksymalizację korzyści społecznych i ekonomicznych dla lokalnych społeczności.
Konsultacje unijnej strategii dla energetyki słonecznej będą prowadzone przez 12 tygodni do 12 kwietnia 2022 r. Projekt strategii ma zostać upubliczniony jeszcze w tym roku.
Aby wziąć udział w konsultacjach, należy wypełnić kwestionariusz udostępniony na stronach Komisji Europejskiej pod tym linkiem.
Jak wynika z liczb podanych przez europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, w ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej zainstalowały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25,9 GW, co oznacza wzrost o 34 proc. względem mocy zainstalowanych w 2020 roku (19,3 GW).
W 2021 r. największym rynkiem fotowoltaicznym pod względem zrealizowanych mocy okazali się ponownie nasi zachodni sąsiedzi, instalując, według szacunków SolarPower Europe, systemy fotowoltaiczne o mocy 5,3 GW.
Drugie miejsce pod względem zainstalowanych w 2021 roku mocy w fotowoltaice przypadło Hiszpanii, w której miały powstać nowe elektrownie PV o mocy 3,8 GW, trzecie Holandii (3,3 GW), a czwarte – Polsce.
Według prognozy SolarPower Europe, w latach 2022-25 moc zainstalowanych elektrowni PV na terenie Unii Europejskiej będzie rosła przeciętnie co roku o 18-20 proc. W efekcie moc fotowoltaiki w UE na koniec 2025 roku ma sięgnąć poziomu 327,6 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.