Kolejna aukcja na premię kogeneracyjną w marcu

Kolejna aukcja na premię kogeneracyjną w marcu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił pierwszą z czterech zaplanowanych na ten rok aukcji na premię CHP (Combined Heat and Power). Cena referencyjna, a więc maksymalna wysokość wsparcia, o które mogą wystąpić uczestnicy aukcji, jest niemal dwukrotnie wyższa niż w roku 2021 r.

Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.

W ramach pierwszej w tym roku aukcji na premię kogeneracyjną wsparcie może osiągnąć maksymalną możliwą do rozdysponowania w tym roku wartość, czyli 5,5 mld złotych. Premią może zostać objęta sprzedaż 28,6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji.

REKLAMA

Jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki, wysokość premii oraz ilość energii elektrycznej przewidzianej do sprzedaży uwzględnia zarówno wartości określone na rok 2022 w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska jak i niewykorzystaną pulę z rozporządzenia obowiązującego dla roku 2021 r., do czego zobowiązuje Prezesa URE ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

Pierwsza w 2022 roku sesja aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji potrwa od 1 do 3 marca br. Zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministra Energii w listopadzie 2019 roku, aukcja zostanie przeprowadzona w formie pisemnej, w postaci papierowej. Każdy z inwestorów może złożyć w aukcji więcej niż jedną ofertę, o ile dotyczą one różnych jednostek kogeneracji.

Aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do sprzedawanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji) i których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji oraz 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

REKLAMA

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska wartość referencyjna dla nowej jednostki kogeneracji opalanej paliwem gazowym wynosi 320,27 zł/MWh i jest o blisko 100 proc. wyższa niż w roku ubiegłym, kiedy wyniosła 160,7 zł/MWh. Natomiast rok wcześniej kształtowała się na poziomie 151,48 zł/MWh.

W ubiegłym miesiącu Urząd Regulacji Energetyki ogłosił pierwszy tegoroczny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną.

W naborze mogą wziąć udział nowe lub znacznie zmodernizowane jednostki kogeneracyjne; wszystkie o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW. Wcześniej zainteresowani wytwórcy muszą uzyskać decyzje o dopuszczeniu do udziału w naborze.

Wartość premii w marcowym naborze może wynieść ponad 11 mld zł. Premią może zostać objęte 72 TWh energii elektrycznej. Więcej o tym postępowaniu w artykule: URE ogłosił nabór na premię dla kogeneracji za 11 mld zł

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.