To będzie największa fabryka zielonego wodoru w Europie

To będzie największa fabryka zielonego wodoru w Europie
Thyssenkrupp

Thyssenkrupp zdobył zamówienie na dostawę ogromnej wytwórni wodoru, która ma zostać uruchomiona w porcie w Rotterdamie. Wodór będzie wytwarzany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z morskich elektrowni wiatrowych, które wybuduje koncern paliwowy Shell.

W wyniku zamówienia złożonego przez Shella niemiecki koncern dostarczy do holenderskiego portu 10 alkalicznych elektrolizerów o łącznej mocy 200 MW, które mają być zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Tym samym w Rotterdamie powstanie największa europejska wytwórnia zielonego wodoru, która ma być zasilana energią elektryczną produkowaną przez morskie elektrownie wiatrowe.

W offshore inwestuje zresztą sam Shell. W połowie 2020 roku koncern paliwowy w konsorcjum z firmą Eneco uzyskał w wyniku zwycięstwa w aukcji przeprowadzonej przez holenderskie władze prawa do zagospodarowania przybrzeżnej strefy Hollandse Kust Noord.

REKLAMA

Shell planuje postawienie na obszarze 125 km2, w odległości 18,5 km od holenderskiego wybrzeża, farmy wiatrowej składającej się z 69 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 11 MW. Ogromna morska farma wiatrowa ma być gotowa do roku 2023 i ma produkować rocznie około 3,3 TWh energii elektrycznej.

W obliczu braku kryterium oferowanej ceny za energię, o wyborze zwycięzcy aukcji zdecydowały dodatkowe elementy oferty, których uwzględnienie ma wspomóc pracę holenderskiego systemu energetycznego.

REKLAMA

Konsorcjum Shell i Eneco zadeklarowało, że w przypadku wygrania aukcji w porcie w Rotterdamie uruchomi produkcję wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z udziałem produkowanej na morzu energii elektrycznej. Teraz te planu zaczynają się urzeczywistniać za sprawą zamówienia, które zrealizuje Thyssenkrupp.

Niemiecka firma zapowiada, że budowę pierwszych elektrolizerów w Rotterdamie rozpocznie wiosną. Urządzenia zostaną umieszczone w hali o powierzchni 2 hektarów. Thyssenkrupp podkreśla, że nadrzędnym celem projektu „Holland Hydrogen I” jest zeroemisyjność. Dlatego między innymi na hali mają zostać umieszczone panele fotowoltaiczne.

Produkcja wodoru ma ruszyć w roku 2024 i będzie on wykorzystywany w przemyśle i transporcie. Wodór trafi m.in. za pomocą zbudowanego w tym celu rurociągu do parku przemysłowego oddalonego o 40 km od portu w Rotterdamie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.