Ceny paneli fotowoltaicznych w 2022 roku znowu wzrosną

Ceny paneli fotowoltaicznych w 2022 roku znowu wzrosną
First Solar

To nie jest dobra perspektywa dla rynku fotowoltaicznego. Według analityków firmy Rystad Energy, w tym roku inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych muszą znowu liczyć się z wyraźną podwyżką jeśli chodzi o ceny paneli fotowoltaicznych.

Rystad Energy podkreśla, że fotowoltaika była najważniejszym źródłem odnawialnym jeśli chodzi o wzrost zainstalowanych mocy w 2021 roku. W sumie na całym świecie miały powstać w ubiegłym roku w energetyce odnawialnej nowe moce rzędu 227 GW, co jest wynikiem lepszym o 4,7 proc. w porównaniu do mocy uruchomionych rok wcześniej.

Według analityków norweskiej firmy, w 2021 roku na całym świecie w segmencie domowej fotowoltaiki powstały źródła odnawialne o łącznej mocy 25,2 GW, co oznacza wzrost rok do roku o około 30 proc. Spadła natomiast, ale nieznacznie, moc nowych instalacji w segmencie fotowoltaiki na obiektach komercyjnych – z 20,6 GW do 19,9 GW.

REKLAMA

Fotowoltaika ma być najważniejszym źródeł OZE również jeśli chodzi o inwestycje w 2022 roku, chociaż – jak zwracają uwagę analitycy Rystad Energy – w tym roku wielu inwestorów chcących wybudować elektrownie fotowoltaiczne może odłożyć swoje plany lub nawet z nich zrezygnować z uwagi na spodziewany wzrost cen paneli fotowoltaicznych.


– Przemysł energetyki odnawialnej mierzy się z jednym z największych wyzwań od początku swojego istnienia, jednak przyszłość nigdy nie wyglądała lepiej dzięki nowym, śmiałym zobowiązaniom rządów i firm. Deklaracje w zakresie neutralności klimatycznej, które zostały złożone podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, przełożą się na duży wzrost inwestycji w najbliższych latach – komentuje Gero Farruggio z Rystad Energy.

Zagrożeniem dla podtrzymania trendu wzrostowego jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaice w 2022 r. może być zapowiadany przez Rystad Energy dalszy, wyraźny wzrost cen paneli fotowoltaicznych.

Rosnące ceny paneli fotowoltaicznych skutkowały już w 2021 r. zatrzymaniem części inwestycji zwłaszcza w naziemnej fotowoltaice. Mimo, że ten segment zanotował w ubiegłym roku w ujęciu globalnym wzrost inwestycji o około 15 proc., to jednak zdaniem ekspertów Rystad Energy naziemnych elektrowni fotowoltaicznych powstałoby więcej, gdyby nie rosnące ceny modułów.

REKLAMA

Przeciętne ceny modułów fotowoltaicznych w ubiegłym roku miały wzrosnąć aż o 57 proc. – z około 0,21 USD/W do 0,33 USD/W.

Ten rok zdaniem norweskiej firmy na rynku fotowoltaicznym znowu upłynie pod znakiem rosnących cen modułów, a to może sprawić, że kolejni inwestorzy zdecydują się na rezygnację lub odłożenie w czasie budowy elektrowni PV.

Według Rystad Energy, najwyższy poziom cena paneli fotowoltaicznych w 2022 roku osiągnie w trzecim kwartale. Ma ona wynosić wówczas aż 0,41 USD/W.

Z tego powodu analitycy norweskiej firmy prognozują wstrzymanie lub przesunięcie realizacji projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 50 GW.

Jednak nawet jeśli tak się stanie, może to nie oznaczać wcale mniejszej mocy elektrowni PV uruchomionych na świecie w 2022 r. w porównaniu z mocą oddaną do użytku w 2021 r.

Rystad Energy szacuje, że w ubiegłym roku ogłoszono inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne o mocy aż 4-krotnie wyższej niż miało to miejsce rok wcześniej.

Podobny 4-krotny wzrost inwestycji zapowiedzianych w ubiegłym roku Rystad Energy odnotowuje w przypadku lądowych farm wiatrowych, a 3-krotny wzrost miał zostać odnotowany w morskiej energetyce wiatrowej i magazynach energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.