Do 50 proc. dotacji dla prosumentów w Biłgoraju
Gmina Biłgoraj dołączyła do grona ponad 100 lubelskich gmin, które otrzymały unijne dotacje na montaż domowych elektrowni fotowoltaicznych w wyniku konkursu przeprowadzonego jeszcze w 2019 r. Inwestycje mieszkańców Biłgoraja, którzy chcą zostać prosumentami przy wsparciu unijnego dofinansowania, muszą spełnić konkretne warunki.
Władze województwa lubelskiego zdecydowały o przyznaniu dodatkowych unijnych środków na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w ramach konkursu, który został przeprowadzony w 2019 roku.
Dzięki zwiększeniu puli dofinansowania szansę na zmniejszenie kosztów inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną zyskali mieszkańcy Biłgoraja, którzy zgłosili akces do programu w sierpniu i wrześniu 2019 r.
Teraz, dzięki zakwalifikowaniu projektu Biłgoraja do unijnego dofinansowania z działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, będą mogli otrzymać na domową instalację fotowoltaiczną dofinansowanie w wysokości nawet 50 proc. kosztów inwestycji netto, ale nie więcej niż 6,1 tys. zł.
W sumie unijne dofinansowanie ma zostać wykorzystane do realizacji 356 instalacji fotowoltaicznych.
Jednostkowa moc instalacji fotowoltaicznych została określona na 3,2 kWp i mają one się składać z 8 modułów o mocy 400 Wp każdy. Instalacje mają zostać wyposażone w optymalizatory mocy oraz falowniki o mocy 3 kW.
O dofinansowanie mogą wystąpić mieszkańcy Biłgoraja, którzy posiadają już instalacje fotowoltaiczne – pod warunkiem, że fakturami za zużycie energii elektrycznej za ostatnie 12 miesięcy udowodnią zapotrzebowanie na dodatkową moc, a całkowita moc instalacji nie przekroczy 10 kWp.
Beneficjenci unijnych dotacji nie mogą natomiast skorzystać z dodatkowego dofinansowania z programu Mój Prąd.
Ogłoszenie przetargu na wykonawcę instalacji ma nastąpić w tym miesiącu. Inwestycje mają zostać zrealizowane do końca trzeciego kwartału 2022 r.
Gmina Biłgoraj przypomina, że zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska mogą jeszcze zostać wdrożone regulacje umożliwiające beneficjentom unijnych dotacji z tzw. programów parasolowych, którzy nie zdążą złożyć wniosku o przyłączenie do sieci do końca marca br., dokonywanie rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej w oparciu o system opustów – a nie wprowadzany z początkiem kwietnia system net-billingu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.