Chińczycy zainstalowali na wodzie kilkaset tysięcy paneli fotowoltaicznych
W Chinach z końcem 2021 roku została oddana do użytku największa na świecie pływająca elektrownia fotowoltaiczna, w której moduły zostały umieszczone na pływających platformach.
Jedna z największych firm energetycznych w Chinach – Huaneng Power International – uruchomiła na zbiorniku wodnym w położonej na wschodnim wybrzeżu Chin prowincji Szantung – pływającą elektrownię fotowoltaiczną o mocy aż 320 MW.
Przyjmując, że jednostkowa moc modułów wykorzystanych w projekcie wyniosłaby np. 400 W, uzyskanie mocy elektrowni PV na poziomie 320 MW oznaczałoby konieczność zainstalowania 800 tys. modułów.
Projekt został zrealizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie, sfinalizowanym przed rokiem, uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 200 MW, która współpracuje z bateryjnym magazynem energii o pojemności 8 MWh.
Realizację drugiego etapu, w którym na pływających platformach umieszczono panele fotowoltaiczne o mocy 120 MW, sfinalizowano teraz, podłączając do sieci tę część instalacji w dniu 30 grudnia.
Cała elektrownia fotowoltaiczna, która znajduje się na jeziorze w pobliżu miasta Dezhou, ma produkować rocznie 550 GWh energii elektrycznej.
W pobliżu znajduje się należąca do Huaneng Power International elektrownia węglowa o mocy 2,65 GW, która w skali roku ma wytwarzać około 15 TWh energii elektrycznej. Udział węgla w miksie wytwórczym Huaneng Power International w ubiegłym roku wynosił około 4/5.
W planach inwestorów działających w Azji jest budowa jeszcze większych elektrowni fotowoltaicznych, w przypadku których panele fotowoltaiczne są umieszczane na wodzie.
Najbardziej spektakularny projekt w tym zakresie został ogłoszony w ubiegłym roku przez wywodzącą się z Singapuru firmę Sunseap, która ma zbudować przy jednej z indonezyjskich wysp pływającą elektrownię PV o mocy 2,2 GW, która będzie współpracować z bateryjnymi magazynami energii o pojemności aż 4 GWh.
Panele fotowoltaiczne mają zająć powierzchnię 1,6 tys. hektarów i powinny produkować rocznie około 2,6 TWh energii elektrycznej. Realizacją tego projektu ma potrwać do roku 2024. Jego koszt Sunseap szacuje na 2 mld dolarów.
Budowę wielkiej przybrzeżnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,1 GW szykują Koreańczycy. Inwestycja będzie prowadzona przez koreański państwowy koncern energetyczny Korea Electric Power Corporation. Ta inwestycja ma być gotowa w rok po oddaniu do użytku elektrowni PV na indonezyjskiej wyspie Batam.
Projekt został ogłoszony przez rząd w Seulu w 2019 roku. Jego całkowity koszt oszacowano wówczas na około 4 mld USD.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.