Polenergia chce budować morskie wiatraki z Litwinami

Polenergia chce budować morskie wiatraki z Litwinami
Equinor

Obecnie Polenergia rozwija w polskiej części Morza Bałtyckiego projekty morskich farm wiatrowych we współpracy z norweską grupą Equinor. Ambicje Polenergii w zakresie offshore wykraczają jednak poza polski Bałtyk. Spółka ogłosiła właśnie zamiar zaangażowania się w budowę morskich farm wiatrowych u wybrzeży Litwy.

W ubiegłym roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował o przyznaniu wsparcia w postaci mających obowiązywać przez 25 lat kontraktów różnicowych dwóm projektom realizowanym przez Polenergię i Equinor w ramach spółek, w których obie strony mają po 50 proc. udziałów.

Chodzi o projekty MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II o łącznej mocy 1 440 MW. Polenergia zapewnia, że po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zawarciu niezbędnych umów i pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez wspólników prace budowlane mogłyby się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

REKLAMA

Obie firmy przygotowują również trzeci projekt offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego – MFW Bałtyk I o docelowej mocy 1560 MW, który może zostać zgłoszony do aukcji mających się odbyć w latach 2025 i 2027.

Tymczasem teraz Polenergia poinformowała o planach podjęcia inwestycji w offshore w litewskiej części Morza Bałtyckiego.

Spółka uzgadnia w tym zakresie współpracę z litewską grupą Modus Energy, która realizuje projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii poprzez aktywną również na polskim rynku firmę Green Genius.

Celem polsko-litewskiego joint venture ma być rozwój farm wiatrowych, które będą funkcjonowały w litewskiej części Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Na razie Polenergia i Modus Energy uzgodniły harmonogram wspólnych inwestycji, a także kwestie związane z ładem korporacyjnym.

Obie firmy mają pracować nad dokończeniem dokumentacji zmierzającej do utworzenia joint venture w terminie do 15 lutego br.

W przypadku pomyślnego sfinalizowania rozmów spółka utworzona przez Polenergię i Modus Energy będzie mogła wziąć udział w aukcji, którą litewskie władze mają przeprowadzić w 2023 roku i której zwycięzca ma zyskać prawa do zagospodarowania morskiej strefy umożliwiającej postawienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 700 MW.

Morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Litwy chce budować również wywodzący się z tego kraju koncern energetyczny Ignitis, który w tym celu nawiązał w ubiegłym roku współpracę z firmą Ocean Winds – joint venture utworzonym przez portugalski EDPR i francuskie Engie. Ignitis ma zachować 51 proc. udziałów w litewskich projektach offshore.

Budowa morskich farm wiatrowych wpisuje się w strategię, którą przyjęła Litwa i która zakłada, że do roku 2030 odnawialne źródła energii będą odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.