Wkrótce kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Co się w niej znajdzie?

Wkrótce kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Co się w niej znajdzie?
GE

Ostatnie tygodnie 2021 roku na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii zostały zdominowane przez debatę wokół nowelizacji ustawy o OZE, w wyniku której już za trzy miesiące zmienią się zasady rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów. Rząd szykuje już jednak kolejne zmiany w regulacjach dla rynku zielonej energii. Czego będą one dotyczyć?

Według zapowiedzi kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w najbliższym czasie na stronach Rządowego Centrum Legislacji powinien pojawić się nowy projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jej zakres – w przeciwieństwie do ostatniej, „prosumenckiej” nowelizacji – ma być dużo szerszy.

Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl wynika, że nowy projekt zmian w ustawie o OZE uwzględni regulacje istotne dla rynku biogazu i biometanu, klastrów energii, a także mają się w nim pojawić zapisy z unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. (RED II), do których wdrożenia jesteśmy zobligowani podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej.

REKLAMA

Jak przekazało nam Ministerstwo Klimatu i Środowiska, kolejna nowelizacja ustawy o OZE ma objąć w szczególności następujące obszary:

1. Biometan,

2. Klastry energii,

3. Transpozycja dyrektywy RED II w następujących obszarach:

REKLAMA

  • Ciepłownictwo i chłodnictwo (art. 23-24 RED II),
  • Gwarancje pochodzenia (art. 19 RED II),
  • Krajowy Punkt Kontaktowy OZE (art. 16 RED II),
  • Partnerski handel energią – peer-to-peer (art. 21 RED II),
  • Umowy PPA,
  • Pozostałe przepisy RED II wymagające wdrożenia.

4. Modernizacja instalacji odnawialnych źródeł energii,

5. Wsparcie kontynuacyjne dla instalacji OZE, którym upływa 15-letni system wsparcia,

6. Hybrydowe instalacje OZE,

7. Morska energetyka wiatrowa (przepisy uzupełniające).

Kiedy możemy spodziewać się upublicznienia nowego projektu zmian w ustawie o OZE i kiedy przyjmie go Rada Ministrów, aby nowymi regulacjami mógł się zająć parlament?

Resort klimatu odpowiada na razie tylko, że projekt jest na końcowym etapie wewnętrznych prac. Po jego akceptacji przez kierownictwo Ministerstwa ma on zostać upubliczniony i przekazany do konsultacji zewnętrznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.