Polenergia wygrała aukcje. Sprzeda tylko 35 proc. energii
Polenergia wygrała aukcję dla elektrowni wiatrowych na lądzie oraz farm fotowoltaicznych, oferując jednak tylko mniejszą część planowanej produkcji energii.
Łączna moc nowych inwestycji Polenergii, które wygrały ostatanie aukcje, wynosi 100 MW, a przewidywana roczna produkcja to 188 GWh energii elektrycznej. Odpowiada to zapotrzebowaniu około 94 tysięcy gospodarstw domowych.
Największym projektem, o mocy 45,2 MW, który uzyskał wsparcie w ramach systemu aukcyjnego, jest farma fotowoltaiczna Strzelino. Inwestycja zlokalizowana będzie w województwie pomorskim na terenie gminy Słupsk i ma produkować rocznie około 48 GWh czystej energii elektrycznej. Kolejny projekt to farma fotowoltaiczna Świebodzin, która zlokalizowana będzie w województwie lubuskim. Na ten projekt ma się złożyć 11 instalacji o łącznej mocy 10,5 MW. Roczna produkcja energii powinna wynieść około 12 GWh.
Trzecim projektem, który zapewnił sobie również wygraną w aukcji, jest farma wiatrowa Grabowo położona w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim. Planowana moc tego projektu wynosi 44 MW, a przewidywana roczna produkcja czystej energii elektrycznej to 129 GWh.
Polenergia zaznacza, że uzyskanie wsparcia w ramach systemu aukcyjnego nie wpływa na możliwość sprzedaży energii do wybranego odbiorcy. W ramach aukcji Polenergia zabezpieczyła wolumen odpowiadający tylko około 35 proc. planowanej generacji.
Trzy nowe inwestycje, które wygrały grudniowe aukcje oraz sześć obecnie rozwijanych i budowanych projektów, w ciągu najbliższych dwóch lat ma pozwolić Polenergii na podwojenie mocy w energetyce odnawialnej do 585 MW.
– Kluczowe znaczenie dla realizacji wszystkich nowych projektów ma pozytywne nastawienie banków do rynku odnawialnej energii oraz samych klientów, którzy coraz częściej poszukują zeroemisyjnych źródeł energii – komentuje dr Michał Michalski, prezes Polenergii.
Rozpoczęcie budowy instalacji, które wygrały ostatnie aukcje, ma nastąpić w drugim kwartale 2022 roku i powinna ona potrwać do końca 2023 roku.
Zgodnie z zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii projekty wiatrowe, które wygrają aukcję, są zobligowane do sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego po uzyskaniu koncesji w terminie 33 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji, a projekty fotowoltaiczne – w okresie 24 miesięcy.
Aktualizacja
W pierwotnej wersji artykułu podaliśmy błędnie informację o najniższej cenie w aukcji, którą miała zaoferować Polenergia. Wynikało to z błędnej interpretacji komunikatu spółki.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.