EDPR zabezpieczył cenę 42,5 EUR/MWh na Węgrzech
Węgry to po Polsce największy rynek fotowoltaiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak w naszym kraju, inwestorzy realizujący tam większe projekty fotowoltaiczne mogą liczyć na wsparcie w postaci 15-letnich kontraktów różnicowych. Taki kontrakt dla projektu dużej farmy PV zdobył właśnie EDPR.
Portugalski koncern energetyczny, który jest aktywny także w Polsce, wygrał aukcję dla odnawialnych źródeł energii przeprowadzoną przez regulatora rynku energetycznego na Węgrzech.
EDPR zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w postaci mającego obowiązywać przez 15 lat kontraktu różnicowego. Zgodnie z nim sprzedaż energii na rynku po cenie niższej od zagwarantowanej w aukcji daje inwestorowi prawo do wyrównania różnicy, ale w przypadku, gdy sprzeda energię drożej, wówczas będzie musiał zwrócić nadwyżkę.
Cena, którą EDPR zgłosił w aukcji, wyniosła 15,73 HUF/kWh, czyli około 0,2 PLN/kWh. Taki gwarantowany poziom przychodów Portugalczycy uzyskali dla projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW, która powstanie w regionie Nyirseg położonym przy granicy węgiersko-rumuńskiej.
Budowa farmy fotowoltaicznej ma się rozpocząć w przyszłym roku, a produkcja energii powinna ruszyć w ostatnim kwartale 2023 r.
Jest to już drugi projekt na Węgrzech, dla którego EDPR uzyskał gwarancje rozliczeń w ramach kontraktu różnicowego. Wcześniej taki kontrakt zabezpieczono dla farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która ma wejść w fazę operacyjną już w przyszłym roku.
EDPR nie podał, jaką zgłosił cenę dla tego projektu. Jednak wiadomo, że w aukcji, której wyniki węgierski regulator ogłosił na początku tego roku, w koszyku fotowoltaicznym dla projektów o mocy 1-50 MW średnia cena energii wyniosła 17,22 HUF/kWh, czyli 0,22 PLN/kWh. Najniższa oferta opiewa na 16,18 HUF (0,2 PLN), a najwyższa na 17,97 HUF/kWh.
Na Węgrzech działa też inny, aktywny również na polskim rynku OZE, deweloper Photon Energy, który ostatnio informował, że uruchomił w tym kraju swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną bez jakiegokolwiek wsparcia i publicznych gwarancji sprzedaży energii.
Photon Energy podał, że całkowita roczna produkcja energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1,3 MW wyniesie około 2,1 GWh, co ma odpowiadać rocznym przychodom w wysokości 420 tys. EUR, co zostało oszacowane w oparciu o bieżące ceny węgierskich kontraktów terminowych na energię elektryczną w 2022 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.