Kolejni inwestorzy chcą budować farmy wiatrowe na polskim Bałtyku

Kolejni inwestorzy chcą budować farmy wiatrowe na polskim Bałtyku
Vestas

Włoska grupa paliwowa Eni oraz duński fundusz Copenhagen Infrastructure Partners chcą zaangażować się w przygotowanie inwestycji polegających na budowie morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Grupa paliwowa Eni i Copenhagen Infrastructure Partners za pośrednictwem wspólnego funduszu New Markets Fund I wcześniej zaangażowały się w inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe u wybrzeży Francji, a teraz ogłosiły, że swoją współpracę rozszerzą na polski rynek offshore.

Obie firmy chcą ubiegać się o prawa do zagospodarowania stref pod budowę elektrowni wiatrowych, aby rozpocząć przygotowanie projektów i zgłosić je do aukcji, które Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić w latach 2025 i 2027.

REKLAMA

Eni i Copenhagen Infrastructure Partners podkreślają w komunikacie na ten temat, że inwestując na polskim rynku, będą wspierać lokalny przemysł w maksymalizacji udziału produkowanych w Polsce komponentów w inwestycjach w offshore oraz tworzeniu nowych miejsc pracy.

Wcześniej obie firmy utworzyły joint venture, którego celem jest budowa we Włoszech elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 1 GW do roku 2025. Wartość wspólnych inwestycji ma sięgnąć 800 mln euro.

Zaangażowanie w inwestycje w morską energetykę wiatrową w Polsce wpisuje się w strategię Eni, której celem jest budowa portfela aktywów wytwórczych w OZE na poziomie 5 GW do roku 2025, a następnie 15 GW do roku 2030. Z kolei do roku 2050 Włosi chcą mieć odnawialne źródła energii o mocy 60 GW.

W ubiegłym roku Eni posiadał zrealizowane lub będące na etapie rozwoju projekty w energetyce odnawialnej o mocy 1 GW. Włoska grupa zwiększyła produkcję zielonej energii z 11,6 GWh w roku 2018 do 340 GWh w roku 2020.

REKLAMA

– Rozwój segmentu offshore jest istotnym komponentem naszej strategii, a rosnące rynki, takie jak Polska, dają idealną okazję do tworzenia wartości dzięki naszym technologicznemu i przemysłowemu doświadczeniu – komentuje Stefano Goberti, prezes spółki Eni gas e luce, która odpowiada za inwestycje w OZE we włoskiej grupie.

Również Michael Hannibal z Copenhagen Infrastructure Partners podkreśla, że Polska jest strategicznym rynkiem nie tylko jeśli chodzi o inwestycje w OZE, ale także Power-to-X.

Copenhagen Infrastructure Partners posiada już udziały w dwóch morskich farmach wiatrowych, które są zlokalizowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii (Beatrice, 588 MW) i Niemiec (Veja Mate, 402 MW). Duński fundusz jest ponadto zaangażowany w projekt offshore realizowany na Tajwanie (Changfang & Xidao, 589 MW).

Do tej pory zainteresowanie udziałem w drugim etapie systemu wsparcia dla offshore, w którym gwarancje sprzedaży energii w postaci 25-letnich kontraktów różnicowych mają zostać przyznane w procedurze aukcyjnej, wyraziły m.in. PGE, Tauron i Enea, które chcą przygotować projekty wspólnie, a także Orlen czy ZE PAK, który chce przygotować swoje projekty wspólnie z duńskim Orsted.

W pierwszym etapie systemu wsparcia dla offshore, w którym kontrakty różnicowe już zostały przyznane w formie indywidualnych decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, mają powstać morskie farmy wiatrowe o mocy około 5,9 GW. W drugim etapie mogą powstać inwestycje o mocy ok. 5 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.