Amerykanie mają nowy pomysł na ogniwa fotowoltaiczne

Amerykanie mają nowy pomysł na ogniwa fotowoltaiczne
Solar Inventions

Urząd patentowy w USA przyznał firmie Solar Inventions patent na nową i ulepszoną architekturę ogniw fotowoltaicznych nazwaną C3. Zdaniem wynalazców, udoskonalone i wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne mogą być wytwarzane na obecnie stosowanych liniach technologicznych bez wprowadzania większych modyfikacji generujących dodatkowe koszty.

Firma Solar Inventions specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań mających za zadanie przyspieszyć rozwój energetyki słonecznej. Ostatnio przyznany firmie patent o numerze 11.145.774 skupia się na opisie ulepszonej architektury ogniw fotowoltaicznych bez konieczności stosowania nowego i drogiego sprzętu oraz technik produkcyjnych.

Za opracowanie technologii C3 (Configurable Current Cells) firma Solar Inventions została wyróżniona nagrodą American-Made Solar Prize przyznaną przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Nowa metoda pozwająca na uzyskanie ulepszonej architektury ogniw fotowoltaicznych została opracowana przez dr Benjamina M. Damianiego, który prowadził badania w zakresie energetyki słonecznej i półprzewodników.

Dr Damiani odkrył, że pojedynczy wafel krzemowy stanowiący podstawę całego modułu fotowoltaicznego może składać się ze złożonej struktury zbudowanej w wielu podkomórek, które są elektrycznie izolowane w procesie metalizacji.

Co ważne, elektrycznie izolowane podkomórki na pojedynczej płytce krzemowe mogą być stworzone w oparciu o sprzęty i procesy, z których obecnie korzystają najwięksi na świecie producenci ogniw krzemowych.


Naukowiec opracował specyficzne wzory metalizacji, zarówno na górze, jak i na dole komórek, które razem tworzą precyzyjne obszary o wyższej rezystancji komórki. Można je wykorzystać jako granice elektryczne wokół podkomórek. Te podkomórki wykazują cechy, których osiągnięcie było wcześniej możliwe tylko w przypadku bardziej skomplikowanych technik obróbki wafli lub fizycznego rozszczepiania.

REKLAMA

Jak czytamy w komunikacie Solar Inventions, najnowsza technologia ma umożliwić ograniczenie zużycia srebra o 12 proc., co w przeliczeniu na gigawat wyprodukowanych ogniw ma przynieść ponad 1 mln USD oszczędności przy obecnych cenach srebra.

Solar Inventions w ramach badań wyprodukował serię ogniw i modułów opartych o rozwiązania C3, wykorzystując znane technologię PERC, HJT, Half-cut oraz bifacial. Pilotażowe ogniwa C3 otrzymały certyfikaty zgodności od niezależnych podmiotów CFV, NREL i amerykańskiego instytutu naukowo-badawczego Sandia National Laboratory.

Zdaniem dr Damianiego, technologia C3 będzie miała duże znaczenie w kontekście produkcji coraz większych ogniw fotowoltaicznych, których coraz większy rozmiar pociąga za sobą straty mocy z powodu podwyższonej wartości prądu elektrycznego.

Ponieważ branża nadal dąży do dużych rozmiarów płytek, nasza technologia C3 ma jeszcze większe znaczenie. Dodatkowa elastyczność architektury podogniwowej pozwala na ograniczenie negatywnego wpływu utraty mocy z powodu wyższego prądu elektrycznego, co jest bezpośrednio związane z rozmiarem płytki wewnątrz modułu słonecznego – tłumaczy naukowiec.

Firma Solar Inventions zamierza uzyskać ochronę patentową na technologię C3 także na terenie Chin, Europy i innych rynków, które razem stanowią 90 proc. światowego przemysłu energii słonecznej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.