Falownik, który będzie stabilizować sieć
Falowniki w instalacjach fotowoltaicznych stabilizujące wahania napięcia w sieci? Taki falownik – określany jako synchrofalownik – chce zaoferować amerykańsko-izraelskie konsorcjum, które na ten cel pozyskało grant od rządu USA.
Amerykańska firma Rhombus Energy Solutions oferująca stacje ładowania samochodów elektrycznych, w tym działające w standardzie vehicle-to-grid, a także izraelski Synvertec otrzymają grant z federalnego Departamentu Energii na rozwój urządzenia nazywanego synchrofalownikiem – falownika fotowoltaicznego, dzięki któremu będzie można stabilizować parametry sieci, poprawiając jej bezpieczeństwo i zwiększając możliwości przyłączania źródeł odnawialnych.
Mają to zapewnić algorytmy opracowane przez izraelską firmę, dzięki którym falownik ma działać jak synchroniczny generator, automatycznie reagując na zmiany napięcia i częstotliwości w sieci.
Urządzenie ma reagować na konieczność poprawy określonych parametrów sieci w czasie liczonym w milisekundach – znacznie szybciej niż są w stanie robić to tradycyjne generatory.
Nowe urządzenie ma ponadto zapewnić inercję, która może wspierać operatorów w sytuacjach ponadprzeciętnych i niebezpiecznych wahań kluczowych parametrów sieci elektroenergetycznych. Dotychczas inercja była zapewniana przez duże generatory konwencjonalnych elektrowni, a dzięki rozwiązaniom opracowanym przez Rhombus Energy Solutions i Synvertec taką funkcję mają zapewniać także falowniki obsługujące odnawialne źródła energii.
Obie firmy podkreślają, że funkcjonalności, które ma posiadać synchrofalownik, zwiększą możliwości jeśli chodzi o instalowanie kolejnych mocy w energetyce odnawialnej i podłączania ich do sieci elektroenergetycznych.
– Synchrofalowniki pozwolą społecznościom i koncernom energetycznym na zwiększenie niezawodności sieci, jednocześnie umożliwiając im zwiększanie udziału OZE w ich aktywach wytwórczych – zapewnia Rick Sander, CEO Rhombus Energy Solutions.
Rhombus Energy i Synvertec są kolejnymi beneficjentami wsparcia przyznanego w ramach uruchomionego w 2009 roku amerykańsko-izraelskiego programu Binational Industrial Research and Development (BIRD Energy).
Do tej pory w tym programie granty przyznano dla 60 projektów, które otrzymały na rozwój innowacyjnych technologii w sumie 47,5 mln dolarów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.