Samochód oddający prąd do sieci. Wspólny projekt VW, SMA i Instytutu Frauenhofera
{więcej}W ramach pilotażowego projektu o nazwie INEES kilka niemieckich firm zbada możliwość wykorzystania samochodów elektrycznych pod kątem magazynowania energii oraz oddawania jej do sieci.
W projekt zaangażował się Volkswagen AG, producent inwerterów fotowoltaicznych SMA, renomowany Instytut Frauenhofera oraz lokalny dostawca energii Lichtblick. Projekt uzyskał dofinansowanie niemieckiego, federalnego ministerstwa środowiska.
Wspomniane firmy zbadają możliwość wykorzystania baterii samochodów elektrycznych do magazynowania energii. Do pilotażowego projektu 20 elektrycznych modeli e-up dostarczy Volkswagen. Samochody dostarczone do klientów, którzy zaangażują się w projekt, będą nie tylko magazynować produkowaną przez nich energię, ale także oddadzą ją do sieci w wybranym okresie – dzięki specjalnej technologii magazynowania i przygotowanemu pod projekt oprogramowaniu.
Zastosowanie takiego mechanizmu to krok w kierunku inteligentnego zarządzania produkcją i sprzedażą energii, a także w kierunku stabilizacji sieci i zbalansowania produkcji energii w systemach fotowoltaicznych czy wiatrowych.
Dzięki specjalnemu oprogramowaniu posiadacze testowych e-up-ów będą mogli zdecydować, ile energii magazynować w aucie, a ile i kiedy oddać do sieci.
Oprogramowanie o nazwie „SchwarmDirigent” do zarządzania całym systemem jeżdżących magazynów energii opracowane przez firmę Lichtblick ma umożliwić stworzenie jednej „wirtualnej baterii”, która może zasilać sieć energetyczną, kiedy ta będzie tego potrzebować.
Biorący udział w projekcie SMA dostarczy dwukierunkową stację ładowania samochodów elektrycznych do zastosowania w biorących udział w projekcie gospodarstwach domowych. Z kolei Instytut Frauenhofera zajmie się monitoringiem całego systemu.
gramwzielone.pl