DHL Express zamontuje fotowoltaikę w trzech polskich miastach

DHL Express zamontuje fotowoltaikę w trzech polskich miastach
DHL

Montując instalacje fotowoltaiczne, DHL Express obniży koszty zakupu energii potrzebnej do zasilenia centrów dystrybucyjnych w Koszalinie, Łodzi oraz Toruniu. W przyszłym roku panele fotowoltaiczne mają pojawić się na kolejnych obiektach firmy kurierskiej.

DHL Express, firma obsługująca międzynarodowe ekspresowe przesyłki lotnicze, podjęła decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych w swoich centrach dystrybucyjnych. Pierwsze panele zostaną zainstalowane jeszcze w tym roku w jednostkach w Koszalinie, Łodzi i Toruniu, a w przyszłym roku instalacje PV mają pojawić się na kolejnych obiektach.  

DHL Express poprzez montaż fotowoltaiki dąży do maksymalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Firma deklaruje, że w przypadku oddziałów w Łodzi i Toruniu uda się zwiększyć poziom konsumpcji energii odnawialnej do 50 proc. zużycia, zaś jednostka w Koszalinie ma być w całości zasilana energią słoneczną.

REKLAMA

Ograniczenie mocy do segmentu mikroinstalacji (do 50 kWp) sprawi, że produkcja energii będzie mogła zostać objęta systemem opustów, który pozwala na „przechowanie” w sieci nieskonsumowanej w danym momencie energii i odebranie jej – z uwzględnieniem współczynnika 1:0,7 – w formie rabatu na kolejnych rachunkach za energię. 

Zarówno w Łodzi, jak i w Toruniu zostanie zamontowanych 111 modułów fotowoltaicznych chińskiego producenta Risen. Moce obu instalacji wyniosą po 49,95 kWp. Oznacza to, że zostaną wykorzystane moduły o relatywnie dużej, jednostkowej mocy 450 Wp.


– Inwestując w fotowoltaikę, podejmujemy kolejny krok w kierunku dekarbonizacji naszej działalności, co stanowi jeden z głównych filarów strategii GoGreen na rzecz zrównoważonego rozwoju. Co więcej, zmiany w infrastrukturze pozwolą nam osiągnąć ok. 40-50 proc. niższe koszty energii, a w obliczu prognozowanego wzrostu cen prądu oszczędności mogą być jeszcze większe – mówi Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacji w DHL Express.

REKLAMA

– Opracowując plan inwestycji w panele fotowoltaiczne, a dokładniej w naziemne instalacje do 50 kWp, bierzemy pod uwagę wszystkie te miejsca, w których montaż paneli umożliwiają przede wszystkim uwarunkowania prawne oraz kwestie dotyczące infrastruktury, jak konstrukcja budynku czy dostępna pod inwestycję powierzchnia gruntu – dodaje Agnieszka Łukawczyk.

Oprócz własnych inwestycji w instalacje do produkcji zielonej energii, DHL Express ma współpracować z dostawcami, którzy mogą zagwarantować, że konsumowana przez nich energia pochodzi ze źródeł odnawialnych.

DHL w ramach strategii GoGreen chce ponadto zmniejszać emisje generowane przez jego flotę – mają to być elektryczne pojazdy kurierskie oraz rowery, które będą wykorzystywane w tzw. ostatniej mili. Ponadto firma zamówiła elektryczne samoloty cargo Alice firmy Eviation.

DHL chce także zwiększyć liczbę punktów ładowania w Europie oraz inwestuje w prace nad alternatywnymi paliwami lotniczymi.

Podjęte działania mają na celu osiągnięcie przez firmę zerowej emisji CO2 do 2050 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.