Q Cells inwestuje w producenta polikrzemu
Hanwha Solutions Corporation, właściciel marki Q Cells, kupi udziały w norweskim producencie wysokiej czystości polikrzemu REC Silicon ASA. Inwestycja ma na celu zabezpieczenie dostaw kluczowego surowca potrzebnego do produkcji paneli fotowoltaicznych Q Cells na rynku amerykańskim. Pozyskane fundusze umożliwią REC Silicon wznowienie działalności fabryki polikrzemu znajdującej się w stanie Waszyngton.
Koreańska grupa Hanwha Solutions Corporation, właściciel producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych Q Cells, podpisała umowę, na mocy której REC Silicon wyemituje, a Hanwha Solutions zakupi 48,2 mln nowych akcji w REC Silicon. Kwota transakcji ma wynieść 964 mln NOK, czyli około 450 mln PLN. Po zakończonej emisji akcji Hanwha Solution ma posiadać 16,67 proc. udziałów w REC Silicon.
Transakcja wymaga jeszcze zgody amerykańskiego urzędu antymonopolowego i powinna zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Dzięki objęciu części udziałów firmy REC Silicon, Hanwha chce zabezpieczyć dostawy polikrzemu, a więc kluczowego surowca do produkcji modułów fotowoltaicznych. Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych mają ostatnio problemy z jego dostępnością, a w dodatku jego ceny w tym roku bardzo wzrosły.
Jednym z powodów szybkiego wzrostu cen polikrzemu, według Bernreuter Research, jest niedobór metalurgicznego krzemu, spowodowany m.in. ograniczeniem produkcji w Chinach w następstwie rządowych nakazów dotyczących redukcji zużycia prądu. Aktualna cena polikrzemu wynosi już ponad 36 USD za kilogram, co w porównaniu z początkiem roku 2021 stanowi niemal 3-krotny wzrost.
Koreańska firma wyraźnie stawia na ekspansję na rynku amerykańskim. Q Cells informuje, że od dwóch lat jest największym dostawcą modułów fotowoltaicznych w USA, jeśli chodzi o segment instalacji dla firm z 22-procentowym udziałem w rynku. Koreańska firma w tym roku ma ponadto posiadać 25-procentowy udział w amerykańskim rynku domowej fotowoltaiki.
Dzięki wpływom z nowej emisji akcji REC Silicon zamierza doprowadzić do ponownego otwarcia zakładu produkującego wysokiej jakości granulowany polikrzem w fabryce w Moses Lake w stanie Waszyngton. Spółka zamierza wznowić funkcjonowanie fabryki w 2023 roku.
Warto dodać, że produkcja polikrzemu w USA ma się opierać o wykorzystanie energii wodnej, dzięki czemu norweski producent będzie wytwarzać polikrzem bez emisji gazów cieplarnianych.
REC Silicon należy do największych producentów polikrzemu na świecie. Firma, której siedziba mieści się w Norwegii, obecnie posiada dwa zakłady na terenie Stanów Zjednoczonych. Zdolności produkcyjne w USA umożliwiają REC Silicon wytworzenie do 20 tys. ton polikrzemu rocznie. Dla porównania – największy na świecie producent polikrzemu w rankingu firmy Bernreuter Research – chiński Tongwei – w ubiegłym roku miał wyprodukować 96 tys. ton polikrzemu.
Z kolei Hanwha Q Cells należy do największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych. W sporządzonym przez InfoLink rankingu firm, które sprzedały najwięcej paneli w pierwszej połowie 2021 r., koreańska firma znalazła się na szóstym miejscu. Więcej modułów sprzedały tylko chińskie Longi Solar, Jinko Solar, Trina Solar, JA Solar oraz Canadian Solar.
W Stanach Zjednoczonych Q Cells posiada fabrykę mogącą produkować rocznie 1,7 GW paneli fotowoltaicznych. W ciągu dnia jej linie produkcyjne mogą wytwarzać nawet 12 tys. modułów PV.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.