Famur porozumiał się z Chińczykami. Kupi panele za 95 mln zł
Famur, wyrastający na czołowego, krajowego dewelopera elektrowni fotowoltaicznych, w jednym z ostatnich raportów informował o niedostarczeniu zamówionych paneli fotowoltaicznych, które miała zapewnić Trina Solar. Teraz Famur informuje o dojściu do poruzumienia z chińskim producentem, czego efektem jest nowa umowa na zakup modułów.
Aktualny portfel projektów będących na różnym etapie rozwoju, jakim dysponuje Grupa Famur, wynosi około 1,4 GW, w tym prawie 250 MW to projekty ze wsparciem zabezpieczonym w aukcjach przeprowadzonych w latach 2019-21.
Famur obecnie prowadzi budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 130 MW, dla których zabezpieczono gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.
Realizacja tak dużego portfela elektrowni fotowoltaicznych wymaga zabezpieczenia ogromnych ilości paneli fotowoltaicznych, a ostatnio na globalnym rynku PV jest z tym coraz większy problem. Branżowe media informują nawet o braku realizacji zakontraktowanych dostaw, ponieważ z powodu stale rosnących cen komponentów producentom paneli nie opłaca się ich dostarczać po wcześniej uzgodnionych cenach.
Problemy z dostawami paneli nie ominęły Famuru, który w jednym z ostatnich raportów informował o niezrealizowaniu przez czołowego chińskiego producenta Trina Solar dostaw paneli o wartości 25 mln euro, do czego Chińczycy zobowiązali się w umowie podpisanej w marcu tego roku.
Z tego powodu Famur miał wystąpić z roszczeniem wobec europejskiego oddziału Trina Solar – firmy Trina Solar Schweiz AG.
Teraz jednak z najnowszego komunikatu spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych wynika, że obie strony osiągnęły porozumienie w kwestii dostaw niezrealizowanej części zamówień w ramach umowy z marca.
Efektem jest zawarcie nowej ramowej umowy na brakujące oraz dodatkowe dostawy paneli fotowoltaicznych. Wartość tej umowy wynosi około 97 mln złotych, a chiński producent powinien dostarczyć Famurowi moduły w ostatnim kwartale tego roku oraz w pierwszym półroczu 2022 r.
Jednocześnie rozwiązano wcześniejszą umowę z marca, ale z zastrzeżeniem, że zgłoszone wcześniej przez Famur roszczenia staną się wymagalne w przypadku wystąpienia opóźnienia w realizacji dostaw w ramach nowej umowy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.