KE dofinansuje siedem innowacyjnych projektów energetycznych
W ramach Funduszu Innowacji Komisja Europejska przyznaje dofinansowanie na innowacyjne projekty energetyczne, które wpisują się w cel dekarbonizacji unijnej gospodarki. KE wybrała pierwsze projekty, które otrzymają granty w wysokości ponad 1 mld euro.
Komisja Europejska poinformowała o wybraniu do dofinansowania siedmiu projektów zakładających rozwój i sprawdzenie technologii wpisujących się w cel neutralności klimatycznej Unii Europejskiej
Dofinansowane projekty zostały zgłoszone w pierwszym naborze wniosków dla projektów, których jednostkowy koszt przekracza kwotę 7,5 mln euro. Wszystkie siedem projektów zostanie dofinansowanych z Funduszu Innowacji łączną kwotą 1,1 mld euro.
Unijne granty z Funduszu Innowacji pomogą w realizacji projektu zakładającego produkcję stali bez emisji CO2 dzięki zastosowaniu wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z udziałem odnawialnej energii elektrycznej. Ten projekt zostanie zrealizowany w Gällivare i Oxelösund w Szwecji.
Wykorzystanie czystego wodoru zakłada również dofinansowany przez Komisję Europejską projekt, który zostanie zrealizowany w rafinerii Porvoo w Finlandii. W tym przypadku planowane jest wychwytywanie CO2 i magazynowanie go na dnie Morza Północnego. Otrzymaniem grantu na ten cel pochwaliła się już firma Neste (KE nie wymieniła beneficjentów dofinansowanych projektów).
Wychwytywanie dwutlenku węgla w procesie produkcji cementu i gromadzenie go również na dnie Morza Północnego, a także częściowe wykorzystanie CO2 do wytwarzania cementu zakłada projekt, który zostanie zrealizowany we Francji.
Inny projekt związany z gromadzeniem CO2 zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Innowacji na terenie portu w Antwerpii.
Wśród projektów, które uzyskają dofinansowanie od Komisji Europejskiej, jest także budowa nowej linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych w Katanii we Włoszech – w tym sycylijskim mieście ogniwa i panele fotowoltaiczne produkuje już włoska grupa energetyczna Enel.
W hiszpańskim mieście El Morell wdrożony zostanie natomiast projekt zakładający produkcję metanolu z odpadów komunalnych.
Siódmy z dofinansowanych projektów zakłada budowę instalacji wychwytywania i gromadzenia CO2 na terenie elektrociepłowni biomasowej w Sztokholmie.
Wcześniej w tym roku otrzymaniem grantu z Funduszu Innowacji w innym naborze pochwaliła się grupa energetyczna ZE PAK, która przy wsparciu unijnych pieniędzy uruchomi elektrolizer PEM o mocy 5 MW służący do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Unijny grant wyniesie 4,5 mln euro.
Pieniądze z Funduszu Innowacji zasilą także produkcję magazynów energii, która ma ruszyć w polskim zakładzie Northvolt w Gdańsku.
Pod koniec ubiegłego miesiąca Komisja Europejska rozpoczęła w ramach Funduszu Innowacji drugi nabór wniosków dla dużych projektów energetycznych z CAPEX-em powyżej 7,5 mln euro. Aplikacje można składać w terminie do 2 marca 2022 r.
Z kolei w marcu przyszłego roku ma wystartować drugi nabór wniosków dla małych projektów z budżetem od 2,5 mln euro do 7,5 mln euro. Komisja Europejska chce w nim przyznać granty w wysokości do 100 mln euro.
W sumie w latach 2020-2030 Komisja Europejska chce przyznać w ramach Funduszu Innowacji dofinansowanie w łącznej wysokości około 10 mld euro. Finalny budżet tego programu ma zależeć od kształtowania się cen uprawnień do emisji CO2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.