Jest ważne rozporządzenie dla rynku magazynów energii

Jest ważne rozporządzenie dla rynku magazynów energii
Zenobe Energy

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie resortu klimatu umożliwiające operatorom sieci utworzenie rejestrów magazynów energii. Wpis do takich rejestrów jest wymagany w przypadku urządzeń do gromadzenia energii o mocy od 50 kW do 10 MW.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 21 października 2021 r. w sprawie rejestru magazynów energii elektrycznej, które opublikowano w Dzienniku Ustaw w dniu 5 listopada, zostało wydane zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która wprowadziła szereg rozwiązań mających umożliwić rozwój krajowego rynku magazynów energii.

Nowelizacja Prawa energetycznego ujednolica samą definicję magazynowania energii elektrycznej, która ma być rozumiana jako „instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej”.

REKLAMA

W nowelizacji znajdziemy też definicję sprawności magazynowania energii rozumianej jako „stosunek energii elektrycznej wyprowadzonej z magazynu energii elektrycznej do energii elektrycznej wprowadzonej do tego magazynu, wyrażony w procentach w ramach jednego pełnego cyklu pracy magazynu energii elektrycznej, przy wykorzystaniu nominalnej pojemności tego magazynu oraz ładowania i rozładowywania go mocą nominalną”.

Zaproponowana zmiana definicji odbiorcy końcowego ma pozwolić na wyłączenie z kategorii zużycia końcowego energii zużywanej na potrzeby magazynowania energii. Energia wprowadzana do magazynu oraz straty związane z magazynowaniem energii nie będą uznawane za zużycie odbiorcy końcowego.

Ustawa przewiduje zniesienie podwójnego naliczania opłat sieciowych dla energii wprowadzonej oraz pobieranej z magazynu, a także określa ulgi w obowiązkach związanych z koncesjonowaniem oraz całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej.

W wyniku przyjętych regulacji operatorzy systemów magazynowych zostaną zwolnieni z obowiązku sporządzania taryf, uwzględniania opłaty przejściowej i opłaty OZE oraz akcyzy od nabywania energii. Nowe prawo przewiduje też zmniejszenie kosztów opłaty przyłączeniowej.

Dodatkowo skrócony do 30 dni ma zostać okres wydania warunków przyłączenia w przypadku magazynów podłączanych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV, a w przypadku sieci o wyższym napięciu jej operator będzie mieć na to do 150 dni.

Ponadto pobranie energii przez magazyny będące częścią źródła odnawialnego nie będzie oznaczać utraty prawa do korzystania z zielonych certyfikatów czy innych systemów wsparcia OZE.

REKLAMA

W przypadku posiadania mniejszego, „prosumenckiego” magazynu o mocy do 50 kW pojawi się obowiązek zgłoszenia tego faktu operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Operatorzy magazynów nie będą musieli uzyskać koncesji w przypadku inwestycji w magazyny o mocy do 10 MW, przy czym magazyny o mocy od 50 kW do 10 MW będą wymagać wpisu do rejestru prowadzonego przez operatora sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej.

Wdrożenie tego rodzaju rejestrów do tej pory nie było możliwe z uwagi na brak rozporządzenia określającego wzór rejestru i zgłoszenia. Teraz operatorzy sieci mogą jednak zabrać się za utworzenie rejestrów dzięki wprowadzeniu przepisów wykonawczych, które zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Co znajdziemy w samym rozporządzeniu? Określa ono m.in. wzór rejestru magazynów energii elektrycznej, wzór zgłoszenia oraz format danych zamieszczanych w rejestrze.

W formularzu zgłoszenia konieczne jest zawarcie – obok danych dotyczących inwestora czy lokalizacji magazynu – także informacji o technologii wykorzystywanej do gromadzenia energii elektrycznej, łącznej mocy i pojemności magazynu, sprawności magazynowania, a także maksymalnej mocy ładowania i rozładowania.

Wnioskodawca musi ponadto zaznaczyć, czy magazyn stanowi część jednostki wytwórczej lub instalacji odbiorcy końcowego.

Pełną treść rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 21 października 2021 r. w sprawie rejestru magazynów energii elektrycznej znajdziemy w Dzienniku Ustaw pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.