EDPR wydał 600 mln euro na dewelopera elektrowni PV

EDPR wydał 600 mln euro na dewelopera elektrowni PV
Sunseap

Jeden z największych producentów energii odnawialnej na świecie, który wcześniej bazował głównie na inwestycjach w lądowej energetyce wiatrowej, wykonuje kolejny krok w celu dywersyfikacji swojego biznesu, przejmując jednego z najciekawszych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych w Azji, sprzedającego energię słoneczną m.in. Facebookowi i realizującego obecnie projekt wielkiej elektrowni PV o mocy 2,2 GW, która powstanie na morzu.  

Firma EDPR, która należy do najaktywniejszych inwestorów m.in. na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, przejęła dewelopera elektrowni fotowoltaicznych Sunseap, który skupia się na budowie elektrowni fotowoltaicznych w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

EDPR poinformował o zakupie 87,4 proc. udziałów w Sunesap. Podana przez portugalski koncern kwota transakcji na poziomie 600 mln euro oznacza wycenę dewelopera na poziomie 870 mln euro.

REKLAMA

Przejmując Sunseap, EDPR staje się właścicielem projektów ukończonych i będących na etapie budowy o łącznej mocy 540 MW, a także projektów będących na wcześniejszych etapach przygotowań o łącznej mocy niemal 5 GW.

Wcześniej w tym roku Sunseap poinformował o zdobyciu kontraktu na budowę dla indonezyjskiej firmy BP Batam wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,2 GW, w której panele zostaną umieszczone na pływających platformach. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku, a cały projekt obejmie powierzchnię około 1,6 tys. hektarów.

Spodziewany roczny uzysk energii to około 2,6 TWh. Co więcej, projekt zakłada budowę również ogromnego bateryjnego magazynu energii o pojemności 4 GWh, który ma zapewnić regularne dostawy energii słonecznej dla odbiorców znajdujących się na indonezyjskiej wyspie.

Dla firmy z Singapuru będzie to już kolejny projekt w obszarze pływającej fotowoltaiki. Wcześniej w tym roku Sunseap poinformował o podpisaniu wirtualnej umowy na sprzedaż energii (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA), którą wyprodukuje pływająca elektrownia PV o mocy 5 MW uruchomiona w jednej zatok w Singapurze. Instalacja ma wytwarzać w skali roku około 6 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Na instalację określaną przez inwestora jako OFPV (Offshore Floating Photovoltaics) składa się 13 312 paneli fotowoltaicznych, które zostały umieszczone na ponad 30 tys. pływających platform. Moduły obsługuje 40 falowników. Energia z elektrowni OFPV zasili operacje znajdującego się w Singapurze oddziału Facebooka, w tym centrum serwerowe.

Deweloper mający siedzibę w Singapurze zatrudnia ponad 400 osób w oddziałach obejmujących 9 krajów regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Dla EDPR jest to kolejna transakcja związana z inwestycjami fotowoltaicznymi w tym regionie. 

Wcześniej w tym roku portugalski koncern kupił od firmy Trina Solar projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 28 MWac (35 MWdc) realizowany w Wietnamie i posiadający gwarancje sprzedaży energii w systemie taryfy gwarantowanej na okres 20 lat.

Obie inwestycje wpisują się w strategię EDPR na lata 2021-25, która zakłada oddanie do użytku nowych mocy w OZE rzędu 20 GW.

Obecnie moc odnawialnych źródeł energii w portfelu EDPR wynosi 12,2 GW. Na koniec września br. portugalska grupa była w trakcie budowy źródeł o mocy 2,7 GW, w tym 2,17 GW w lądowej energetyce wiatrowej, 215 MW w fotowoltaice i 269 MW w morskiej energetyce wiatrowej (z uwzględnieniem posiadanych przez EDPR udziałów w poszczególnych projektach).

Portfel EDPR w Polsce obejmuje zrealizowane projekty o mocy 556 MW, z czego 80 MW uruchomiono w okresie od września 2020 r. do września 2021 r. Obecnie w trakcie budowy w naszym kraju EDPR posiada instalacje o docelowej mocy 291 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.