Szwedzi zbudują jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce
Szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii OX2, który dotychczas skupiał się na budowie farm wiatrowych na lądzie, w przyszłym roku rozpocznie w naszym kraju budowę swojej pierwszej farmy fotowoltaicznej. Po uruchomieniu produkcji energii będzie to jedna z największych elektrowni PV w naszym kraju.
OX2 to największy deweloper lądowych farm wiatrowych w Europie pod względem zrealizowanych dotychczas inwestycji. Szwedzka firma realizuje projekty wiatrowe także w Polsce. Obecnie OX2 jest w trakcie budowy pięciu farm wiatrowych, dla których zabezpieczyła wsparcie w systemie aukcyjnym.
Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, OX2 szykuje w Polsce także projekty wielkoskalowych farm fotowoltaicznych.
Rozwijany portfel projektów PV liczy już obecnie około 700 MW i jest to porównywalna moc do posiadanych przez OX2 w naszym kraju mocy w projektach farm wiatrowych na lądzie.
Budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej w portfelu szwedzkiej grupy zostanie rozpoczęta w przyszłym roku. OX2 na razie nie podaje dokładnej lokalizacji tej inwestycji, ale wiadomo, że chodzi o Opolszczyznę.
Inwestycja zakładająca budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy aż 90 MW ma być gotowa w 2023 roku i powinna to być wówczas jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
OX2, który jest pionierem w rozwoju inwestycji w OZE bez dopłat i rządowych gwarancji sprzedaży energii, nie podjął na razie decyzji, czy przystąpić z tym projektem do aukcji.
Nie jest ponadto wykluczona sprzedaż tego projektu jeszcze przed jego sfinalizowaniem. Model biznesowy, który przyjął szwedzki deweloper, zakłada sprzedaż zrealizowanych inwestycji.
Taki model OX2 zastosował już przy obecnie budowanych farmach wiatrowych w naszym kraju, które zostały sprzedane jeszcze przed wybudowaniem i uruchomieniem produkcji energii.
Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl dyrektor generalna OX2 w Polsce Katarzyna Suchcicka, projekt farmy fotowoltaicznej na Opolszczyźnie również powinien zostać zaoferowany na sprzedaż.
– Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, kiedy sprzedać ten projekt. Nasz model biznesowy to zakłada, więc sprzedaż najprawdopodobniej nastąpi, ale do wypracowania pozostaje jeszcze, w którym momencie to zrobić – mówi Katarzyna Suchcicka.
Jeśli projekt nie zostanie objęty systemem aukcyjnym, wówczas szwedzki deweloper będzie mieć więcej czasu na działania związane z poszukiwaniami kontrahenta.
– Gdyby projekt został zgłoszony do aukcji, jest wówczas ograniczony czas na budowę i szczególnie w fotowoltaice mamy 24 miesiące na uzyskanie koncesji. Z tego powodu proces sprzedażowy musiałby być bardzo dynamiczny – komentuje dyrektor generalna OX2 w Polsce.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.