PGE testuje system chroniący ptaki przed łopatami wiatrowymi
Na należącej do PGE Energia Odnawialna farmie wiatrowej Lotnisko rozpoczął się kolejny etap testów innowacyjnego systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych. Tym razem celem jest weryfikacja skuteczności działania sygnału świetlnego jako metody ostrzegającej i płoszącej.
Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu bazuje na autorskim oprogramowaniu. W obecnej, unowocześnionej wersji system współpracuje z 16 kamerami o zwiększonej do 13Mpix rozdzielczości (4K). Nowy system przetwarza nawet 7 Gb danych na sekundę i jest w stanie błyskawicznie wykryć zbliżające się do turbiny ptaki z bardzo dużej odległości.
Jak informuje PGE Energia Odnawialna, wyniki wcześniejszych badań, w których uczestniczyli ornitolodzy, były optymistyczne. Wykrywalność lecących żurawi i kani rudej w obrębie 400-500 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., a dzięki aktualizacji systemu wyniki te udało się jeszcze poprawić, zwiększając efektywne zasięgi wykrycia o 100-200 m.
PGE EO podkreśla, że bardzo dobre rezultaty osiągnięto w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate). Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc.
Podczas kolejnego etapu testów urządzenie zostało wyposażone w pulsacyjne światło, które ma ostrzegać ptaki przed przeszkodą. Sygnalizacja aktywowana jest przez system w momencie wykrycia zagrożenia kolizją. Składa się ona z 16 lamp o mocy 10 W każda zamontowanych powyżej kamer odpowiedzialnych za detekcję. Jej rolą jest ostrzec zbliżające się do turbiny ptaki i spowodować zmianę kierunku ich przelotu.
Pierwsze wyniki testów skuteczności tej metody mają być znane w przyszłym roku.
PGE Energia Odnawialna
PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,160 MW.
Największą z nich jest farma wiatrowa Lotnisko, składająca się z 30 turbin Alstom ECO 110 o mocy 3,15 MW każda, które zostały rozlokowane na obszarze około 550 hektarów. Turbiny zostały zamontowane na wieżach o wysokości 90 metrów.
Prognozowana produkcja energii elektrycznej FW Lotnisko to ponad 200 GWh rocznie.
Produkcja energii na farmie wiatrowej Lotnisko została uruchomiona pod koniec 2015 roku. Inwestycja kosztowała niemal 520 mln zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.