Trina Storage wprowadza szafę z bateriami LFP
Trina Storage, związana z jednym z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych Trina Solar, zaprezentowała szafę przeznaczoną do przechowywania baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) o nazwie Elementa. Chińska firma zapewnia, że zastosowana koncepcja pozwoli skrócić czas instalacji magazynu bateryjnego nawet o 70 proc. Trina już pozyskała zamówienie na pierwszy projekt o mocy 50 MW w Wielkiej Brytanii.
Trina Storage to samodzielna jednostka uruchomiona w lutym 2021 roku przez chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych Trina Solar. Firma bazuje na doświadczeniu i know-how jednostki macierzystej i ma ambicje dostarczać zaawansowane rozwiązania z zakresu magazynowania energii, aby zaspokoić coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów.
Na targach Intersolar, które odbyły się w tym miesiącu w Monachium, Trina Storage zaprezentowała swój pierwszy projekt z zakresu bateryjnego magazynowania energii o nazwie Elementa. Jest to szafa do przechowywania akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP).
Elementa jest zintegrowanym urządzeniem modułowym dedykowanym do rozwiązań z zakresu bateryjnego magazynowania energii. Została zaprojektowana w myśl koncepcji plug and play, co znacząco ułatwia logistykę transport, montaż oraz rozruch magazynów energii. Jak twierdzi producent do produkcji Elementy zastosowano mniej okablowania w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami, a samo uproszczenie budowy systemu może zmniejszyć nakłady inwestycyjne o ponad 5 proc.
Z nagrania opublikowanego w serwisie YouTube dowiadujemy się, że wymiary szafy wynoszą 6800 x 2600 x 1700 mm, a minimalna pojemność to 1800 kWh. Współczynnik C, który mówi o szybkości, z jaką akumulator jest rozładowywany w stosunku do jego maksymalnej pojemności, w przypadku Elementy ma wynosi od 0,25 do 1.
Urządzenie oprócz funkcji magazynujących ma także być wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa oraz umożliwiać zarządzanie temperaturą. To ostatnie ma być efektywne dzięki dwukierunkowemu systemowi chłodzenia cieczą, które ma zapewnić równomierne rozpraszanie ciepła, a tym samym wydłuży żywotność baterii.
Elementa jest urządzeniem przystosowanym do dużych projektów poprzez łatwość skalowania. Wystarczy połączyć ze sobą kolejne jednostki, aby zwiększyć końcową pojemność magazynu energii. Rozwiązanie od Trina Storage ma być dostępne do zakupu w 2022.
Jak czytamy w komunikacie prasowym Triny, pomimo początkowej fazy rozwoju Trina Storage już pozyskała zamówienie na dostarczenie pełnego systemu magazynowania energii o mocy 50 MW, który ma powstać w Burwell w Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii. Zamówienie złożyła firma SMS plc zajmująca się dostarczaniem inteligentnej infrastruktury energetycznej.
Jak twierdzi dyrektor ds. inżynierii i projektów SMS, Phil Norrish, dzięki Trina Storage, podczas realizacji projektu zostaną wykorzystane jedne z pierwszych produktów producenta baterii CATL chłodzonych cieczą. System pomieści łącznie 157 jednostek bateryjnych. Ich łączna moc wyniesie 50 MW, a pojemność sięgnie 56,2 MWh.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.