Rynek OZE tworzy 12 mln miejsc pracy. Najwięcej w fotowoltaice
Obecnie w branży energetyki odnawialnej na całym świecie pracuje około 12 mln osób, z czego 1/3 to etaty tworzone przez sektor fotowoltaiczny. Według ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, globalna transformacja energetyczna może wygenerować w ciągu dekady około 25 mln miejsc pracy – znacznie więcej niż zostanie utraconych w związku z zamykaniem sektorów związanych z paliwami kopalnymi.
Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała najnowszą edycję wydawanego co roku raportu na temat zatrudnienia w globalnej branży odnawialnych źródeł energii.
Z najnowszym raporcie IRENA oszacowała liczbę miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii na świecie w 2020 roku na niemal 12 mln, czyli o 0,5 mln więcej niż w 2019 roku oraz o 0,9 mln więcej niż w roku 2018.
W 2012 roku, czyli pierwszym, którego sięgają dane IRENA, liczba zatrudnionych w globalnym sektorze OZE wynosiła jeszcze 7,3 mln.
W ubiegłym roku najwięcej miejsc pracy na globalnym rynku OZE tworzył sektor fotowoltaiczny (3,98 mln), następnie branże związane z bioenergią (3,52 mln), hydroenergetyką (2,18 mln), energetyką wiatrową (1,25 mln) oraz energetyką słoneczną termalną (0,82 mln).
Niezmiennie największym rynkiem pracy pozostają Chiny, które odpowiadają za 39 proc. zatrudnienia w globalnej branży OZE, tworząc 4,73 mln etatów. W tym około 2,3 mln pracowników jest związanych z fotowoltaiką, co stanowi 58 proc. globalnego zatrudnienia w tym sektorze.
W Europie w firmach związanych z OZE pracuje 1,3 mln osób. Największym europejskim rynkiem pracy jeśli chodzi o energetykę odnawialną są Niemcy, które tworzą 297 tys. miejsc pracy.
Kolejnym największym rynkiem pracy w OZE, po Chinach i Europie, jest Brazylia – głównie za sprawą sektora bioenergetycznego (1,2 mln), a następnie USA (0,83 mln) oraz Indie (0,72 mln).
W najnowszym raporcie eksperci Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej oszacowali we współpracy z Międzynarodową Agencją Pracy (International Labour Organization, ILO), jak na globalny rynek pracy wpłynie transformacja energetyczna.
IRENA i ILO oszacowały, że dzięki nowym gałęziom gospodarki, które powstaną w wyniku transformacji, do 2030 roku na całym świecie przybędzie około 24-25 milionów miejsc pracy. To znacznie więcej od szacowanych przez obie organizacje strat na międzynarodowym rynku pracy, wynikających z zamykania działalności związanych z paliwami kopalnymi. Pracę z tego powodu do początku następnej dekady ma stracić w sumie około 6-7 mln osób.
Znacznie większa liczba miejsc pracy w globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii ma powstać do 2050 roku.
IRENA zakłada, że transformacja energetyczna, której celem jest powstrzymanie wzrostu temperatur do poziomu zapisanego w Porozumieniu klimatycznym, a więc 1,5 st. C w porównaniu do poziomu temperatur sprzed rewolucji przemysłowej, sprawi, że w połowie tego wieku na globalnym rynku OZE powstanie 43 mln miejsc pracy, z czego fotowoltaika ma tworzyć 20 mln etatów. W całym sektorze energetycznym ma być zatrudnionych wówczas 122 mln osób.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.