LG wprowadza panele fotowoltaiczne w ramie z plastiku
Koreańska grupa zajmująca się m.in. produkcją paneli fotowoltaicznych zaoferuje moduły umieszczane w ramach ze specjalnie opracowanego w tym celu tworzywa sztucznego.
LG Chem będzie produkować moduły fotowoltaiczne w obudowach wykonanych ze specjalnego plastiku w miejsce stosowanego dotychczas standardowo w tym celu aluminium. Nowy materiał ma posiadać podobne parametry jeśli chodzi o wytrzymałość jak aluminium, ale będzie przy tym dużo lżejszy.
Jak zapewnia koreańska firma, rama modułu fotowoltaicznego wykonana z nowego tworzywa określanego jako LUPOY EU5201 będzie nawet o połowę lżejsza od ramy wykonanej z aluminium, a przy tym ma być wyraźnie tańsza w produkcji.
Nowy materiał jest mieszanką niepalnych tworzyw PC/ASA – terpolimeru akrylonitrylu, styrenu i akrylanów, a także poliwęglanów. Wykonana z nich rama ma zachować swoją strukturę nawet w ekstremalnych temperaturach.
Koreańczycy zapewniają, że materiał ma charakteryzować się znacznie dłuższą żywotnością niż konwencjonalne plastiki.
Wcześniej w tym roku LG miał przygotować się do seryjnej produkcji modułów z obudową wykonaną z plastiku i teraz koreańska firma chce rozpocząć komercjalizację nowego rozwiązania.
Kolejnym krokiem ma być sprawdzenie możliwości zastosowania do produkcji nowych ram materiałów pochodzących z recyklingu.
Ramy nowych modułów wykonanych z materiałów PC/ASA mają również podlegać w pełni recyklingowi.
Obecnie w ofercie LG są monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne w wersji jednostronnej i dwustronnej, a także w wariancie z czarną ramą tzw. all black, o mocy sięgającej 450 W.
Najnowszy moduł koreańskiej firmy, model NeON R Prime, posiada moc 440 W w wersji standardowej oraz 425 W w wersji all black. Sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną wynosi maksymalnie 22,1 proc.
Po okresie 25 lat nowy moduł LG ma nadal posiadać przynajmniej 92,5 proc. początkowej efektywności.
Na swoje moduły koreański producent oferuje 25-letnią gwarancję produktową.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.