Wielka elektrownia fotowoltaiczna tańsza o 30 mln euro
W Portugalii została oficjalnie zainaugurowana działalność jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Europie. Inwestycja została zrealizowana bez jakiegokolwiek wsparcia ze środków publicznych, a jak się ostatecznie okazało, budowa ogromnej elektrowni PV była wyraźnie tańsza niż początkowo przyjął inwestor.
Wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy 220 MW została zrealizowana przez wywodzącego się z Wielkiej Brytanii dewelopera Welink we współpracy z China Triumph International Engineering. Jednak, jak podają portugalskie media, z czasem chińska firma wycofała się z tej inwestycji.
Projekt o nazwie Solara 4 znajduje się na południu Portugalii w pobliżu miasta Faro, a panele fotowoltaiczne w ilości ponad 660 tysięcy zainstalowano na obszarze sięgającym aż 320 hektarów.
W projekcie wykorzystano polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne chińskiego producenta Jetion o jednostkowej mocy 325-340 W. Ich instalacją zajął się m.in. rumuński EPC – firma Wiren Hypervolt.
Panele są obsługiwane przez 125 falowników o jednostkowej mocy 1,6 MW oraz 40 transformatorów.
Kompleks Solara 4 został włączony do portugalskiego systemu elektroenergetycznego poprzez zbudowaną specjalnie na jego potrzeby linię 400 kV. Moc przyłączeniowa została ograniczona do 200 MW.
Produkcja energii w skali roku ma sięgnąć dzięki świetnym warunkom nasłonecznienia występującym na południu Portugalii nawet 320 MWh.
Budowa ogromnego kompleksu fotowoltaicznego trwała aż 4 lata. Tak długi okres budowy był spowodowany m.in. całkowitym zawieszeniem prac po wybuchu epidemii COVID-19.
Mimo wydłużonego okresu budowy inwestycja jednak i tak finalnie okazała się tańsza niż przyjął pierwotnie WeLink. Według początkowych założeń jej koszt miał sięgnąć 200 mln euro, a ostatecznie był niższy o około 30 mln euro.
Inwestycja ma uzyskać w pełni operacyjny status jeszcze w tym miesiącu, a inwestor już myśli o umieszczeniu na miejscu magazynów energii, które zwiększą możliwości funkcjonowania na rynku energii.
Dla WeLink nie jest to pierwsza inwestycja w Portugalii. Wcześniej brytyjski deweloper zbudował farmę fotowoltaiczną o mocy 46 MW, która była do tej pory największym tego rodzaju obiektem w tym kraju. Inwestycja zrealizowana w pobliżu miasta Beja została sprzedana w 2018 roku niemieckiemu funduszowi Allianz Capital Partners. WeLink sygnalizuje, że możliwa jest również sprzedaż kompleksu Solara 4.
Solara 4 stała się największą elektrownią fotowoltaiczną w Portugalii, jednak wkrótce może rozpocząć się w tym kraju budowa jeszcze większej elektrowni PV, którą w pobliżu miasta Evora chce zrealizować hiszpańska Endesa we współpracy z lokalnym deweloperem Hyperion. Moc tego kompleksu PV ma wynieść 257 MW, a do jej uzyskania mają być potrzebne moduły wy ilości ponad 571 tys. W skali roku przewiduje się produkcję 400 GWh energii elektrycznej. Ogromna elektrownia PV ma być wspierana przez zainstalowany na miejscu magazyn energii.
Realizacja ogromnych inwestycji w fotowoltaice wpisuje się w ogłoszony właśnie przez rząd Portugalii cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Rządowa strategia zakłada, że do 2030 roku już 80 proc. energii konsumowanej w tym kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a 12 lat później będzie to 100 proc.
W ten sposób Portugalczycy chcą zmniejszyć zależność swojej energetyki od importu paliw, która obecnie wynosi około 75 proc., natomiast w roku 2030 ma spaść do 65 proc., a w roku 2050 ma wynosić już tylko 17 proc.
Import ropy, który obecnie ma wynosić około 65 mln baryłek rocznie, w połowie tego stulecia ma spaść do 10 mln, a ropa ma nie być już więcej wykorzystywana w transporcie lądowym.
To z kolei wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do zasilenia pojazdów, w czym kluczowa rola jako źródła dostarczającego prąd powinna przypaść fotowoltaice.
Na razie Portugalia wykorzystuje jednak swoje zasoby słoneczne w stosunkowo niewielkim stopniu. Dopiero na przełomie 2020 i 2021 r. łączna moc fotowoltaiki w tym kraju przekroczyła 1 GW.
Więcej zainstalowanych mocy Portugalczycy posiadają w elektrowniach wodnych (ponad 7 GW) i energetyce wiatrowej (ponad 5,4 GW).
Wkład w budowę potencjału fotowoltaiki w Portugalii chce mieć także polski deweloper R.Power, który ostatnio przejął realizowany w tym kraju portfel projektów PV o mocy 59 MW. Realizacja tych inwestycji ma kosztować 160 mln zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.