Szkolenia: Ceny dynamiczne, Fotowoltaika dla Firm, Magazyny energii, Aukcje, Wodór

Szkolenia: Ceny dynamiczne, Fotowoltaika dla Firm, Magazyny energii, Aukcje, Wodór
artykuł sponsorowany

Zapraszamy na szkolenia online poświęcone kluczowym zagadnieniom związanym z rozwojem i przyszłością rynku energetycznego.

Czy ceny dynamiczne energii elektrycznej spowodują głębokie zmiany na rynku energii w Polsce, tak jak automatyzacja produkcji pod koniec XVIII wieku w Anglii i Europie doprowadziła do rewolucji przemysłowej?

Procedowana obecnie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o OZE zakłada wprowadzenie umowy z ceną dynamiczną czyli rozliczenia z dostawcą energii w oparciu o ceny na rynku SPOT – ceny na rynku dnia następnego i rynku dnia bieżącego TGE RDNiB – inne dla każdej godziny doby. O wpływie cen dynamicznych na rynek energii elektrycznej w Polsce mówić będziemy na naszych szkoleniach.

REKLAMA

Analizować będziemy jak zmienić model biznesowy w zakresie wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne firm oraz jej magazynowania. Przeanalizujemy czy farmy fotowoltaiczne mogą zmienić dotychczasowy model biznesowy pod wpływem cen dynamicznych energii elektrycznej.

Zapraszamy na szkolenia!

Powyżej przedstawiony wykres pokazuje, jak zmieniły się ceny godzinowe na rynku spot w październiku 2021 r. Od lipca bieżącego roku obserwujemy znaczne zmiany na rynku SPOT w stosunku do 2019 r. dla notowań pomiędzy poszczególnymi godzinami doby.

Pojawiły się znaczne wahania cen pomiędzy godzinami 0-1, 1-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-6 (średnia cena to 431,2 PLN za 1 MWh notowania 12.10.2021 r.), a godzinami 15-16, 16-17, 17-18, 18-20, 20-21, 21-22 (średnia cena to 914,3 PLN za 1 MWh). Najwyższa cena godzinowa wyniosła 1200,0 PLN za 1 MWh dla godziny 20-21.

Jeżeli obecna sytuacja na rynku SPOT jest preludium do trwałego trendu w znacznym zróżnicowaniu cen godzinowych danej doby, to wprowadzenie cen dynamicznych może utrwalić tą tendencję. Pierwsi klienci mogący korzystać z umów z ceną dynamiczną to klienci, którzy posiadają liczniki inteligentne tj. liczniki ze zdanym odczytem przekazujące dane o zużyciu energii w czasie rzeczywistym.  

Ceny dynamiczne wpływają wyłącznie na ceny energii czynnej kupowanie od wytwórców, za pośrednictwem spółek obrotu. Natomiast opłata mocowa obowiązująca w godzinach mocowych jako opłata dystrybucyjna również znacznie wpływa na dynamikę całkowitej ceny godzinowej. Opłata mocowa od 2022 r. będzie wynosić 102,6 PLN za 1 MWh w godzinach od 7:00 do 21:59 bez dni ustawowo wolnych od pracy, dla profilu zużycia o wskaźniku 1,0 w grupie taryfowej B.

Powyżej poruszone zagadnie cen dynamicznych i ich wpływ na ceny energii elektrycznej dla firm będą poruszane w naszych szkoleniach. Ponadto odpowiemy na poniższe pytania:

  • jak opłacalne są fotowoltaiczne farmy dachowe produkujące energię na potrzeby własne firm,
  • co zrobić i jak przemodelować nasz model zużycia energii elektrycznej w firmie, aby ograniczyć koszty 1 zużywanej MWh,
  • jak przemodelować produkcję z instalacja fotowoltaicznych używając magazynów energii,
  • jak ceny dynamiczne i instalacje wodorowe wpleść w nasze koncepcje biznesowe.

Program szkolenia

  • Fotowoltaika dla Firm i Magazyny Energii – opłacalność
    28 październik 2021 r.

1. Prawne aspekty budowy przemysłowych instalacji fotowoltaicznych
2. Techniczne rozwiązania projektowe dla dachowych przemysłowych instalacji PV
3. Nakłady CAPEX – całkowite koszty inwestycji, koszty eksploatacyjne – OPEX
4. Koszty energii czynnej dla grup taryfowych B i C – prognozowanie – 2022 i lata następne
5. Koszty stałe i zmienne dystrybucji energii elektrycznej dla grup taryfowych B i C – prognozowanie – 2022 i lata następne
6. Magazyny energii dla firm
7. Analiza finansowa 1 – Określenie opłacalności instalacji PV – produkcja energii na potrzeby własne o mocy 1 MWp – warsztaty – obliczenia na bazie modelu finansowego – symulacje wariantów
8. Analiza finansowa 2 – PV + magazyn energii – zużycie produkcyjne 3000 MWh w skali roku
 – instalacja PV o mocy 1,0 MWp
9. Wodór – nowa koncepcja – źródło energii – magazyn energii
10. Podsumowanie i dyskusja

Więcej o szkoleniu na stronie organizatora >>

O opłacalności farm fotowoltaicznych i sposobach prognozowania cen energii czynnej na bazie danych giełdowych mówić będziemy na drugim naszym szkoleniu, jak również odpowiemy na poniżej postawione pytania:

  • czy i jak inwestować w biznes fotowoltaiczny, jak liczyć jego opłacalność,
  • jak opłacalne są farmy fotowoltaiczne dedykowane dla systemu aukcyjnego,
  • czy niskie ceny aukcyjne w stosunku do obecnych kwotowań na rynku SPOT wg. TGeBase przekreślają opłacalność systemu aukcyjnego,
  • czy system aukcyjny może być uzupełnieniem sprzedaży energii na wolnym rynku i elementem zabezpieczającym,
  • jak instalacje wodorowe wpleść w koncepcje biznesowe z fotowoltaiką.

Program szkolenia: 

REKLAMA

  • Opłacalność Farm Fotowoltaicznych, ceny w aukcji 2021/2022 – a może CPPA
    21 września 2021 r.

1. Ceny energii w systemach aukcyjnych i na wolnym rynku – prognozy 2022-2036
2. Nakłady CAPEX i koszty operacyjne OPEX w naziemnych farmach PV o mocy 1 MWp
3. Określenie ceny energii w aukcji dla projektów o mocy do 1 MWp – warsztaty – obliczenia na bazie modelu finansowego – symulacje wariantów
4. Opłacalność projektów PV dla sprzedaży energii w formule CPPA
5. Opcje hybrydowe – aukcja i spółka obrotu (wolny rynek)
6.  Źródła finansowania farm fotowoltaicznych
7. Wodór – nowa koncepcja z fotowoltaiką
8.  Podsumowanie i dyskusja

Więcej o szkoleniu na stronie organizatora >>

Prowadzący

Tomasz Falkowicz – doradca, trener z zakresu finansów i strategii firmy, specjalizuje się w poprawie efektywności procesów biznesowych, wdrażając koncepcje controllingowe w ponad 15 firmach

Od ponad 12 lat związany z tematyką fotowoltaiki dedykowanej dla farm naziemnych jak i przemysłowych instalacji dachowych. Przeprowadził ponad 50 studium wykonalności i analiz opłacalności farm fotowoltaicznych. Prowadzi badania w zakresie prognoz popytu i podaży dla rynku energii elektrycznej, LCOE kosztów uśrednionych dla różnych źródeł OZE począwszy od PV, ogniw wodorowych czy magazynów energii. Analizuje funkcjonowanie TGE w Warszawie oraz innych europejskich giełd energii. Zajmuje się modelowaniem sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych w zakresie systemu aukcyjnego, sprzedaży na wolnym rynku czy w formule CPPA.

W branży energetycznej pracował m.in. jako dyrektor w Tauron Polska Energia SA. Inspiracje doradcze czerpie również z prac w radach nadzorczych firm z branży energetycznej m.in. EC Nowa SA czy Krakowski Holding Komunalny SA.

Opcje promocyjne!!!

1) Uczestnicy wpłacający 100% kwoty inwestycji na 5 dni przed szkoleniem otrzymają 5% rabatu.

2) Dla 2 osób zgłoszonych przez jedną firmę – 5% rabatu – możliwość sumowania rabatu do 8%.

Zgłoszenia i zapytania należy kierować na adres:

mail: biuro@finansetf.pl

tel. (48) 601-518-079

https://doradcapv.pl

 

artykuł sponsorowany