Magazynowanie energii w bateriach wanadowych za 0,1 USD/kWh
Producent magazynów energii bazujących na przepływowych bateriach wanadowych pozyskał finansowanie na rozwój swojej technologii. Firma VFlow Technologies zapewnia, że może umożliwić magazynowanie energii po bardzo konkurencyjnym koszcie.
Wywodząca się z Singapuru firma VFlow Technologies pozyskała 3 mln dolarów w pierwszej rundzie finansowania na rozwój magazynów energii bazujących na technologii przepływowych ogniw wanadowych (vanadium redox-flow, VRF).
Magazyny energii VFlow Technologies mają być dostępne w wariantach pojemności od 5 kWh nawet do 500 kWh. Ich sprawność w ujęciu roundtrip ma sięgać do 80 proc. przy cyklach ładowania i rozładowania do 100 proc. pojemności. Urządzenie ma pracować w temperaturach od -10 st. C do 55 st. C.
Producent zapewnia, że będą one w stanie utrzymać wysoką wydajność w okresie 25 lat, realizując przynajmniej 10 tys. cykli ładowania.
Rozmiar najmniejszego magazynu o mocy 5 kW i pojemności 30 kWh ma wynosić 1,5 x 1,7 x 2 metrów. Waga urządzenia w trakcie instalacji ma wynosić 1000 kg.
Większy magazyn o mocy 10 kW i pojemności 100 kWh ma posiadać rozmiar 3 x 2,4 x 2,6 m i ważyć 2,5 razy więcej niż pierwsza jednostka.
Pojemność 30 kWh może wystarczyć do zasilenia gospodarstwa domowego zużywającego w skali roku 5 MWh energii przeciętnie przez ponad dwa dni. Większa jednostka o mocy 100 kWh wystarczyłaby już na zasilenie domu przez niemal 8 dni.
Na razie magazyny bazujące na technologii ogniw wanadowych przegrywają na rynku z magazynami bazującymi na bateriach litowo-jonowych.
VFlow Technologies deklaruje jednak, że technologia vanadium redox-flow może okazać się bardzo konkurencyjną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na magazyny energii, mogąc zapewnić według szacunków singapurskiej firmy koszty ładowania w ujęciu LCOS (Levelised Cost of Storage) wynoszące tylko 0,1 USD/kWh.
Do zalet technologii VRF zalicza się możliwość długoterminowego magazynowania i teoretycznie nieskończona liczba cykli ładowania, a także większe bezpieczeństwo i 100-procentowy recykling zastosowanych komponentów.
Mimo, że VFlow Technologies jest na początkowym etapie rozwoju, trwa już instalacja jego pierwszych magazynów. Trzy magazyny o jednostkowej mocy 5 kW i pojemności 30 kWh zostaną zainstalowane w Australii przez działającą w przemyśle wydobywczym firmę Australian Vanadium.
Pilotażowy projekt, który zostanie zrealizowany w zachodniej części Australii, zakłada połączenie magazynów z instalacją fotowoltaiczną o mocy 26 kW.
Kolejne magazyny VFlow Technologies mają wspierać mikrosieć zasilającą off-gridowe osiedle domów, która będzie bazować jeszcze na instalacji fotowoltaicznej o mocy 12 kW i generatorze diesla o mocy 18 kW.
Pierwsze magazyny bazujące na technologii wanadowej powstają już także w Europie.
W ubiegłym roku instalacja VRF została uruchomiona w sąsiedztwie farm wiatrowych w pobliżu miejscowości Zamora w regionie Kastylia i León na wschodzie Hiszpanii. Instalacja posiada moc 250 kW, która może być generowana w czasie do 2,5 godziny. Zadaniem tego magazynu będzie gromadzenie nadwyżek energii produkowanej przez turbiny wiatrowe i oddawanie jej do sieci w razie potrzeby.
Z kolei szkockie przedsiębiorstwo wodociągowe Scottish Water ma eksploatować magazyn złożony z przepływowych ogniw wanadowych o pojemności 0,8 MWh. Zadaniem instalacji znajdującej się w Perth będzie gromadzenie nadwyżek energii z należącej do Scottish Water instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.