Solarwatt wprowadza prosumenckie magazyny energii opracowane z BMW
Niemiecka firma Solarwatt rozbudowuje swoje zdolności produkcyjne. Pod koniec września w Dreźnie pracę rozpoczęły nowe linie produkcyjne, na których mają być wytwarzane w skali roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 300 MW. Solarwatt zwiększa też zdolności produkcyjne w zakresie magazynów energii.
Nową fabrykę paneli fotowoltaicznych i bateryjnych magazynów energii w Dreźnie uruchomiła działająca na rynku fotowoltaiczny już od 28 lat firma Solarwatt.
Niemiecka firma chce wytwarzać w Dreźnie dwustronne moduły fotowoltaiczne w technologii szyba-szyba. Solarwatt podkreśla, że jest to największa europejska fabryka tego rodzaju modułów.
Dzięki zastosowaniu technologii szyba-szyba nowe moduły ma charakteryzować większa wytrzymałość i żywotność. Producent zapewnia, że będą one efektywnie pracować przynajmniej przez 30 lat.
W sumie w skali roku z nowej fabryki Solarwatt ma wyjeżdżać około 1 mln modułów. Dostawy pierwszych rozpoczęto na przełomie września i października.
To nie koniec nowych inwestycji Solarwatt. W Dreźnie uruchomione zostały ponadto dwie nowe linie, na których niemiecka firma będzie składać magazyny energii.
Na tych liniach Solarwatt ma produkować magazyny energii opracowane w ramach partnerstwa z BMW. Od niemieckiego koncernu motoryzacyjnego mają być pozyskiwane komponenty potrzebne do złożenia magazynów, w tym kluczowy komponent, czyli ogniwa. Technologia oferowana przez Solarwatt ma bazować na ogniwach niklowo-manganowo-kobaltowych (NMC). Moduły bateryjne dla Solarwatt ma produkować w Bawarii firma Webasto.
Jednostkowa pojemność magazynów wytwarzanych w Dreźnie ma wynosić 2,4 kWh. Będzie je można łączyć do pojemności wynoszącej maksymalnie 200 kWh. Rozmiar pojedynczego modułu wynosi 540 mm x 144 mm x 303 mm, a jego waga sięga 25 kg.
Producent zapewnia utrzymanie przynajmniej 80 proc. początkowej pojemności magazynu po upływie 10 lat od rozpoczęcia eksploatacji, niezależnie od liczby wykonanych cykli ładowania i rozładowania.
Inwestycje w nowe zdolności produkcyjne modułów i magazynów energii kosztowały 35 mln euro, a w ciągu najbliższych lat Solarwatt chce przeznaczyć na rozwój swoich fabryk w sumie 100 mln euro.
Niemiecka firma zatrudnia obecnie około 600 osób, z czego około 400 pracuje w Dreźnie. Kolejnych 400 etatów Solarwatt ma utworzyć do roku 2025.
Dyrektor zarządzający Solarwatt Detlef Neuhaus szans biznesowych, przed którymi staje kierowana przez niego firma, upatruje w dalszym przechodzeniu na odnawialne źródła energii i bazującej na OZE elektryfikacji ogrzewania i transportu.
– Właściciel domu, który posiada samochód elektryczny, pompę ciepła i system fotowoltaiczny, redukuje emisję CO2 nawet o 90 proc. Ekstrapolując ten wynik na 16 mln niemieckich domów, daje to redukcję emisji na poziomie około 160 mln ton CO2, którą można osiągnąć w skali roku – wylicza Detlef Neuhaus.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.