Regulator chce odszkodowania od operatora magazynu energii
Regulator australijskiego rynku energii skierował do sądu sprawę przeciwko operatorowi jeszcze do niedawna największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który zbudowali w stanie Australia Południowa francuski deweloper Neoen oraz amerykańska Tesla.
Uruchomiony kilka lat temu w Australii bateryjny magazyn energii Hornsdale Power Reserve był jeszcze do ubiegłego roku największym bateryjnym magazynem energii na świecie. Jego moc wynosiła początkowo 100 MW, a pojemność sięgała 129 MWh (w ubiegłym roku magazyn rozbudowano o baterie o łącznej mocy 50 MW i pojemności 64,5 MWh).
Większą moc i pojemność osiągnęły dopiero w ubiegłym roku magazyny energii, które zostały oddane do użytku w Kalifornii.
Inwestorzy – francuski Neoen oraz Tesla – po uruchomieniu magazynu Hornsdale Power Reserve szybko wykorzystali specyficzne warunki australijskiego rynku energii, generując duże zyski m.in. dzięki ładowaniu magazynu w okresach, gdy energia była tania i sprzedając ją po wyższych cenach w czasie szczytowego zapotrzebowania.
Włączenie Hornsdale Power Reserve do rynku energetycznego w Australii Południowej miało się jednocześnie przełożyć w ciągu pierwszych czterech miesięcy funkcjonowania tej instalacji na oszczędności dla tamtejszych odbiorców energii liczone na ok. 35 mln dolarów australijskich, czyli około 100 mln zł. Te oszczędności miały wynikać z włączenia baterii do aktywów stabilizujących sieć w miejsce pełniących tę rolę wcześniej konwencjonalnych elektrowni.
W niecały rok po uruchomieniu magazynu Neoen podawał w raporcie giełdowym, że cała inwestycja kosztowała około 56 mln euro, natomiast wygenerowane w pół roku przychody z usług sieciowych i sprzedaży energii miały wynieść ok. 8,1 mln euro.
Działalność Hornsdale Power Reserve okazała się dużym wsparciem w zakresie bilansowania lokalnego systemu energetycznego, w którym coraz większą rolę zaczęły odgrywać zależne pogodowo źródła wytwórcze, a sukces tego projektu utorował drogę kolejnym inwestycjom w magazyny energii, które zostały uruchomione później w Australii.
Teraz okazuje się jednak, że operator magazynu Hornsdale Power Reserve musi liczyć się z karami, które może zapłacić z powodu niezapewnienia gotowości do świadczenia usług stabilizacji sieci elektroenergetycznej.
Australijski operator rynku energetycznego Australian Energy Regulator (AER) zgłosił do federalnego sądu wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko operatorowi Hornsdale Power Reserve, wskazując, że w okresie od lipca do listopada 2019 r. nie dotrzymał on warunków zapisanych w krajowym kodeksie sieciowym – tzw. National Electricity Rules – mimo pobierania związanego z tym wynagrodzenia.
Wynagrodzenie wynikało z objęcia Horsdale Power Reserve kontraktami na świadczenie usług w ramach mechanizmu określanego jako Contingency Frequency Control Ancillary Services (FCAS). Uczestniczące w nim jednostki muszą być gotowe do dostarczenia lub pobierania określonej mocy w przypadku destabilizacji systemu energetycznego, każdorazowo na wezwanie operatora rynku energetycznego Australian Energy Market Operator (AEMO), pomagając w ten sposób w uniknięciu blackoutu.
– Kluczowe jest, aby wytwórcy realizowali to, do czego się zobowiązali, jeśli mamy utrzymać dostawy energii w okresie przechodzenia rynku do zmiennej generacji ze źródeł odnawialnych. Oczekujemy, aby dostawcy pozostawali w gotowości do odpowiedzi na wezwanie AEMO – komentuje Clare Savage, szefowa australijskiego regulatora.
Australian Energy Regulator wskazuje, że w okresie czterech miesięcy 2019 r. operator Hornsdale Power Reserve nie był w stanie świadczyć zakontraktowanych usług, generując zagrożenie dla stabilności lokalnego systemu energetycznego.
Australijski regulator podaje w komunikacie, że celem postępowanie sądowego będzie wyegzekwowanie kary z tego tytułu. AER nie podaje jednak wysokości kary, której będzie się domagać.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.