Wzrasta popularność pomp ciepła

Wzrasta popularność pomp ciepła
Atum

Nowoczesne instalacje grzewcze, które coraz częściej montowane są w polskich domach, mają za zadanie znacząco obniżyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz zwiększyć efektywność energetyczną budynków. Montażowi tego rodzaju ogrzewania zwykle towarzyszy inwestycja w panele fotowoltaiczne, co znacząco obniża rachunki za energię elektryczną w domach czy firmach. Rozwojowi rynku sprzyjają zewnętrzne programy finansowania.

Czy certyfikat instalator pomp ciepła jest niezbędny?

Posiadanie certyfikatu, aby wykonać montaż pompy ciepła nie jest obowiązkowe, jednak dysponowanie przez instalatorów tym dokumentem jest pożądane, gdyż poprawia wiarygodność montera. Popularność OZE wymusza na branży popyt na wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią rzetelnie projektować i montować fachowe instalacje. Obecnie rynek cierpi na niedobór personelu mającego stosowne kwalifikacje. Każda z instytucji, przyznając jakiekolwiek zewnętrzne środki finansowe, będzie wymagała, aby instalacja wykonywana była przez wykwalifikowany personel.

REKLAMA

Należyte kwalifikacje możesz zdobyć na szkoleniu w ATUM, dzięki któremu otrzymasz niezbędną dokumentację potwierdzającą ukończenie akredytowanego szkolenia i możesz przystąpić do egzaminu państwowego.

Szkolenie przygotowuje od podstaw do podjęcia pracy w zawodzie instalatora pomp ciepła oraz egzaminu państwowego. Podczas szkolenia wykonasz montaż oraz zdobędziesz niezbędną wiedzę techniczną. 

Najbliższe terminy szkoleń: 

  • Wrocław – 08-09.10.2021 r.
  • Poznań – 15-16.10.2021 r.

Sprawdź szczegóły na stronie organizatora firmy Atum >>

Co rozporządzenia f-gazowe zmieniają na rynku pomp ciepła?

Ustawa f-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji urządzenia zawierającego fluorowane gazy cieplarniane, czyli założenia mu tzw. Karty urządzenia. Obowiązek ten dotyczy pomp ciepła zawierających co najmniej:

  • 5 ton ekwiwalentu CO2 dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych,
  • 10 ton ekwiwalentu CO2 dla urządzeń hermetycznie zamkniętych.

Rejestracja pomp ciepła odbywa się w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO). Rejestracji dokonuje osoba fizyczna lub prawna sprawująca kontrolę nad pompą ciepła.

Klient powinien każdorazowo razem udostępnić Kartę urządzenia serwisantowi w celu dokonywania wpisów czynności takich jak m.in. montaż, naprawa urządzenia lub nieszczelności, kontrola szczelności czy odzysk czynnika chłodniczego. Należy podkreślić, że wpis musi być wykonany tylko przez osoby, które ukończyły szkolenie dotyczące F-gazów.

Takie szkolenie możesz odbyć JUŻ WKRÓTCE w ATUM. Firma przeszła bowiem pomyślnie audyt Urzędu Dozoru Technicznego w związku z wnioskiem o wpisanie do akredytowanych jednostek szkoleniowych uprawnionych do prowadzenia szkoleń w odniesieniu do osób ubiegających się o uzyskanie certyfikatu dla personelu przeprowadzającego kontrolę szczelności, instalację, konserwację lub serwisowanie, a także naprawę i likwidację stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów samochodów ciężarowych chłodni i przyczep chłodni zawierających substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane oraz odzysk tych substancji lub gazów z takich urządzeń oraz urządzeń ruchomych.

Po odbytym kursie i zdanym egzaminie otrzymasz certyfikat F-gazowy (Certyfikat dla Personelu). Certyfikat jest bezterminowy.

REKLAMA

Jakich uprawień jeszcze potrzebujesz, aby być kompletnym instalatorem pomp ciepła?

Osoba fizyczna czy też podmiot, która instaluje, serwisuje, konserwuje, naprawia i likwiduje urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane, w myśl Rozporządzenia UE 517/2014 musi posiadać Certyfikat dla Personelu, wyżej wspomniane uprawnienia F-gazowe. Dodatkowo taka osoba musi również posiadać uprawnienia energetyczne z grupy G1 (elektryczne) i G2 (chłodnicze/cieplne), a jeżeli stosuje czynniki zawierające propan lub izobutan – także uprawnienia energetyczne z grupy G3 (gazowe). Do łączenia przewodów (rur miedzianych) musi posiadać uprawnienia do lutowania twardego, natomiast do odzysku – kwalifikacje napełniacza butli na gazy fluorowane.

Pamiętaj, że w ATUM szkolenia kompatybilne realizujemy w niższych cenach!

 

ATUM Sp. z o.o. Akredytowane Centrum Szkoleń OZE

„Działamy z dobrą energią”

tel. 71 786 62 87

biuro@atum.edu.plwww.atum.edu.pl

 

Polub profil firmy i bądź na bieżąco:  

www.facebook.com/ATUMedu/ 

www.linkedin.com/company/atumedu

artykuł sponsorowany