Moc lądowych turbin wiatrowych coraz bliżej 7 MW

Moc lądowych turbin wiatrowych coraz bliżej 7 MW
Siemens Gamesa Renewable Energy

Na rynku producentów elektrowni wiatrowych pojawiła się zapowiedź wprowadzenia turbiny o największej mocy. Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że jego nowa elektrownia wiatrowa będzie liczyć 6,6 MW.

W 2019 roku Siemens Gamesa Renewable Energy zapowiedział wprowadzenie na rynek lądowej elektrowni wiatrowej o mocy sięgającej 5,8 MW – w dwóch wariantach – ze średnicą wirnika 155 metrów lub 170 metrów (największą na rynku lądowych wiatraków).

W pierwszym przypadku nowa turbina miała produkować średnio o 20 proc. (przy średniej prędkości wiatru 8 m/s), a w drugim o 32 proc. więcej energii (przy 7 m/s) w porównaniu do dotychczasowej największej turbiny SGRE o mocy 4,5 MW i średnicy wirnika 145 metrów.

REKLAMA

Podano wówczas, że produkcja turbiny SG 5.8-155 ruszy w ostatnim kwartale 2020 r. Natomiast prototyp turbiny SG 5.8-170 miał zostać zainstalowany w trzecim kwartale 2020 r., a seryjna produkcja miała ruszyć na początku 2021 r.

W międzyczasie inni czołowi producenci elektrowni wiatrowych zapowiedzieli wprowadzenie na rynek turbin o mocy około 6 MW – ostatnio dołączył do nich niemiecki Nordex.

Natomiast SGRE informował o zwiększeniu mocy generatora swojego największego lądowego egzemplarza turbiny do 6,2 MW. Turbiny o takiej mocy producent dostarczy w pierwszym kwartale 2024 roku m.in. na farmę wiatrową budowaną w środkowej części Szwecji. Inwestycja zakłada budowę farmy wiatrowej o mocy 242 MW i wykorzystanie 39 turbin SGRE.

Teraz Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że jeszcze zwiększy moc największych lądowych elektrowni wiatrowych do 6,6 MW. Turbina o takiej mocy ma być dostępna w wariantach z łopatami wirników o długości 158 metrów i 170 metrów.

REKLAMA

Drugi wariant będzie rekordowy wśród dostępnej oferty lądowych turbin zarówno pod względem mocy nominalnej jak i długości łopat.

Nowa elektrownia wiatrowa ma bazować na platformie SGRE 5X. Pierwsze zamówienia na wykonane na niej turbiny producent zebrał już w 2019 roku, a obecnie łączna moc zamówień na tego rodzaju turbiny pozyskanych przez SGRE sięga 3 GW.

Nowa turbina ma zapewnić niższy koszt produkcji energii w ujęciu LCOE, ale także CAPEX – dzięki modułowej budowie, która ma obniżyć koszty logistyki.

Pierwsze, testowe egzemplarze nowych turbin zostały zainstalowane w Alaiz w Hiszpanii (model SG 6.6-155) oraz w Hovsore w Danii (model SGRE 6.6-170).


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.