Photon Energy uruchomił farmę PV z magazynem energii
Notowany na warszawskiej giełdzie deweloper elektrowni fotowoltaicznych zrealizował pierwszy w swoim portfelu hybrydowy projekt polegający na budowie farmy PV współpracującej z bateryjnym magazynem energii. Inwestycja została zrealizowana na wyspie położonej między Australią i Nową Zelandią.
Photon Energy Engineering Australia, australijska spółka zależna Photon Energy dedykowana do kontraktów EPC, przekazała władzom należącej do Australii wyspy Lord Howe hybrydową instalację, na która składa się elektrownia fotowoltaiczna współpracująca z bateryjnym systemem magazynowania energii.
Instalacja składa się z 3240 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,328 MW i została podłączona do magazynu energii o mocy 1 MW i pojemności 3,712 MWh złożonego z jednostek Powerpack dostarczonych przez Teslę. Całość jest sterowanych przez aplikację Tesla Microgrid Controller.
Gruntowa instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii Tesla Powerpack została zaprojektowana dla odległych lokalizacji, takich jak Lord Howe. Jest zintegrowana z lokalną mikrosiecią oraz generatorami diesla, stanowiącymi dotychczas główne źródło zasilania wyspy.
Prace nad budową systemu rozpoczęto w lutym 2020 r. i zostały zakończone po 14 miesiącach.
Rząd Australii przeznaczył na tę inwestycję z kwotę 4,5 mln AUD z całego budżetu, który wynosił w sumie 11,1 mln AUD (31,5 mln PLN). Z kolei władze wyspy uzyskały kredyt w wysokości 5,9 mln AUD od rządu stanu Nowa Południowa Walia, a resztę kosztów inwestycji pokryły ze środków własnych.
Hybrydowa elektrownia OZE dostarcza energię lokalnej społeczności już od sześciu miesięcy. W sierpniu pracowała często przez pięć dób bez przerwy i bez konieczności uruchamiania generatorów diesla.
– Doświadczenie, które zdobyliśmy podczas realizacji projektu, pokazuje, że energia sloneczna i jej magazynowanie nie tylko przyczyniają się do redukcji emisji oraz innych zagrożeń środowiskowych, ale są również są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – komentuje Michael Gartner, CTO Photon Energy Group i dyrektor zarządzający Photon Energy Australia.
Zamieszkana przez kilkaset osób wyspa Lord Howe jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się na Morzu Tasmana, 700 km na północny wschód od Sydney.
Dane o produkcji energii przez system solar+storage znajdujący się na wyspie Lord Howe można śledzić w czasie rzeczywistym online dzięki aplikacji Photon Scada pod tym linkiem.
Photon Scada.
Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zamknęła drugi kwartał 2021 r. z przychodami ze sprzedaży na poziomie 9,855 mln EUR (wzrost o 11 proc. r/r) dzięki 16,1-proc. r/r wzrostowi przychodów ze sprzedaży czystej energii elektrycznej wygenerowanej przez własne moce wytwórcze. W pierwszym kwartale tego roku Photon wypracował przychody rzędu 4,57 mln euro.
Photon odnotował kwartalny wynik EBITDA na poziomie 3,898 mln euro. We wcześniejszym kwartale spółka wypracowała EBITDA 170 tys. euro, a w analogicznym kwartale przed rokiem było to 4,035 mln euro.
Z kolei rok 2020 Photon Energy zakończył z całkowitymi przychodami w wysokości 28,258 mln euro, co oznaczało spadek o 6,3 proc. rok do roku. Notowany na GPW deweloper jednak poprawił w 2020 r. swój roczny wynik EBITDA do 8 440 mln euro, czyli o 6,3 proc. rok do roku.
Mimo wzrostu wyniku EBITDA Photon odnotował w 2020 roku stratę w wyniku EBIT w wysokości 0,142 mln euro w porównaniu z zyskiem rzędu 5,382 mln euro w 2019 roku. Tę stratę firma tłumaczyła zwiększonymi kosztami związanymi z dewelopmentem nowych projektów fotowoltaicznych.
Na koniec pierwszej połowy 2021 roku działający na rynku fotowoltaicznym deweloper rozbudował portfel znajdujących się w trakcie przygotowania projektów na Węgrzech, w Polsce oraz w Rumunii do 386 MWp, w tym od grudnia zeszłego roku przybyło 187 MWp.
Wyłącznie w naszym kraju Photon miał zwiększyć moc realizowanych projektów do 93 MW w porównaniu do zaledwie kilku MW na koniec 2020 r.
Oprócz działalności polegającej na rozwoju nowych projektów Photon Energy zajmuje się również świadczeniem usług utrzymania istniejących elektrowni fotowoltaicznych. W obszarze O&M spółka posiada portfel farm PV o mocy ponad 300 MWp.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.