Ładowanie autobusów w Warszawie z jeszcze większą mocą
Na pętli Wilanów dobiega końca montaż stacji ładowania o dużej mocy. Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie konsekwentnie wymieniają swój tabor na elektryczny. Pod koniec 2020 r. na prąd jeździło już 12 proc. pojazdów MZA. Stołeczny przewoźnik inwestuje jednocześnie w pojazdy zasilane LNG.
Autobusy elektryczne, które wożą mieszkańców Warszawy, będą obsługiwane przez nowe stacje ładowania o dużej mocy, co wyraźnie skróci czas uzupełniania baterii.
Stacja ładowania pantografowego na pętli Wilanów to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych Miejskich Zakładów Autobusowych w ostatnich latach.
W tym miejscu będzie funkcjonowało sześć punktów zasilających autobusy linii 116, 180 i E-2. Każde z urządzeń zapewni moc 400 kW, a cała stacja ładowania osiągnie moc aż 2,5 MW.
Jak podkreśla urząd m.st. Warszawy, montaż stacji ładowania jest prowadzony bez konieczności ograniczania funkcjonowania pętli. Aktualnie postawiono już wszystkie ładowarki, a autobusy rozpoczną korzystanie z nich w przyszłym miesiącu.
Na przełomie września i października zaczną też działać nowe ładowarki na pętlach: Konwiktorska (jedno dodatkowe urządzenie na już istniejącej stacji) oraz Browarnej (dwa punkty ładowania).
W tej chwili autobusy elektryczne Miejskich Zakładów Autobusowych korzystają z trzech ładowarek pantografowych i ponad 150 urządzeń wtyczkowych na zajezdniach: Woronicza, Ostrobramska i Stalowa.
Dodatkowo autobusy można doładować przy pomocy urządzeń pantografowych zlokalizowanych na pętlach: Spartańska, Esperanto, Szczęśliwice, Nowodwory, Konwiktorska i Chomiczówka.
W tej chwili Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie eksploatują już 160 autobusów elektrycznych.
W tym roku tabor stołecznego przewoźnika uzupełniły kolejne autobusy – tym razem zasilane skroplonym gazem ziemnym. Dostarczył je Solaris w ramach kontraktu obejmującego dostawę 100 pojazdów zasilanych LNG. Do końca przyszłego roku MZA ma posiadać w sumie 345 tego rodzaju autobusów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.