Duński producent turbin wiatrowych z kolejnymi zamówieniami z Polski
Vestas dostarczy elektrownie wiatrowe do inwestycji realizowanych w naszym kraju przez spółkę należącą do niemieckiego funduszu KGAL oraz V-Ridium, który ostatnio został przejęty przez portugalską grupę Greenvolt.
V-Ridium Power Services od roku 2020 kontynuuje działalność prowadzoną wcześniej przez GEO Renewables S.A. i zajmuje się dewelopmentem projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Obecnie spółka jest częścią portugalskiej grupy GreenVolt Energias Renováveis SA, która jest kierowana przez João Manso Neto – byłego szefa działającego m.in. na polskim rynku energetyki wiatrowej dewelopera EDPR.
Z kolei KGAL to niemiecki fundusz, który zarządza aktywami wartymi 11,2 mld euro i który ostatnio zwiększył aktywność na polskim rynku energetyki odnawialnej, przejmując kolejne projekty wiatrowe.
Kilka miesięcy temu niemiecki fundusz przejął realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego projekt farmy wiatrowej Rywałd, na którą złoży się dziewięć turbin o łącznej mocy 27 MW.
Dzięki przejęciu projektu Rywałd portfel projektów wiatrowych, który w naszym kraju skompletował do tej pory KGAL, wzrósł do 75 MW.
Niemiecki fundusz inwestuje w odnawialne źródła energii także m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii oraz we Włoszech.
Teraz R-Vidium i KGAL zrealizują w ramach joint venture dwa projekty wiatrowe o łącznej mocy 50 MW, dla których zabezpieczono 15-letnie gwarancje rozliczeń energii w aukcji przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku. O kontrakcie na dostawy turbin dla tych projektów właśnie poinformował Vestas.
Pierwszy projekt zostanie zrealizowany w lokalizacji Podlasek około 100 km na południe od Gdańska. Złoży się na niego siedem turbin Vestasa o jednostkowej mocy 2,2 MW i średnicy łopat wirnika 110 metrów.
Drugi projekt zostanie zrealizowany w pobliżu miejscowości Wólka Dobryńska w woj. lubelskim, około 18 km na północny wschód od Białej Podlaskiej. Dla tego projektu Vestas dostarczy dziesięć turbin o jednostkowej mocy 3,45 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 126 metrów.
W obu przypadkach dostawa turbin ma się rozpocząć w trzecim kwartale przyszłego roku, a farmy wiatrowe mają być gotowe pod koniec 2022 r.
Dla obu projektów Vestas zapewni również usługi serwisowania w ramach kontraktu zawartego na 30 lat.
Pod koniec ubiegłego roku Vestas informował o zabezpieczeniu zamówień na dostawę turbin dla projektów realizowanych w Polsce o łącznej mocy ponad 1,5 GW, przy czym ta liczba dotyczyła tylko projektów, których realizacja jest konsekwencją aukcji przeprowadzonych przez URE w latach 2018-19.
Wcześniej Vestas był także liderem na polskim rynku jeśli chodzi o dostawy elektrowni wiatrowych dla inwestycji zrealizowanych w systemie zielonych certyfikatów.
W naszym kraju pod koniec 2020 roku miały już działać turbiny Vestasa o łącznej mocy ponad 2,1 GW, co dawało duńskiej firmie 36-procentowy udział w mocy zainstalowanej energetyki wiatrowej w Polsce.
Teraz Vestas podał, że do tej pory pozyskał kontrakty na dostawy turbin wiatrowych do naszego kraju na łączną moc już ponad 2,6 GW.
Pod koniec ubiegłego roku łączna moc elektrowni wiatrowych w naszym kraju wynosiła jeszcze około 6,6 GW, tymczasem – jak wynika z najnowszych danych PSE – na koniec pierwszego półrocza 2021 r. wzrosła do 7065 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.