W Chinach powstanie wielka fabryka wodoru zasilana z OZE

W Chinach powstanie wielka fabryka wodoru zasilana z OZE
GCL

W chińskim regionie Mongolia Wewnętrzna ma powstać największa na świecie fabryka wodoru wytwarzanego z udziałem energii elektrycznej produkowanej przez ogromną farmę wiatrową i elektrownię PV. Obecnie producenci elektrolizerów na całym świecie przy obecnych zdolnościach swoich fabryk nie byliby w stanie dostarczyć urządzeń o mocy, która umożliwiłaby realizację założeń tego projektu.

Władze chińskiego Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej dały zielone światło dla budowy ogromnego klastra energetycznego mającego służyć głównie do produkcji zielonego wodoru.

Na inwestycję zlokalizowaną w pobliżu miast Ordos i Baotou złoży się ogromna elektrownia słoneczna o mocy 1,85 GW, a także farma wiatrowa o mocy 370 MW, które będą wytwarzać energię elektryczną mającą zasilać ogromne elektrolizery wytwarzające czysty wodór.

REKLAMA

Planowana jest produkcja nawet około 66 900 ton zielonego wodoru rocznie.

Budowa klastra rozpocznie się w październiku tego roku, a planowane uruchomienie produkcji wodoru zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Wśród doniesień na temat projektu nie znaleźliśmy informacji na temat jego kosztów i wykonawców.  

Podczas gdy Mongolia Wewnętrzna od dawna jest jednym z wiodących regionów pod kątem wydobycia węgla w Chinach, tamtejsi urzędnicy pozycjonują ją jako potencjalny ośrodek eksportu odnawialnej energii elektrycznej i wodoru do reszty kraju.

Według lokalnego stowarzyszenia wodorowego region otrzymuje około 3100 godzin światła słonecznego w ciągu roku. Stanowi to ogromny potencjał do wytwarzania energii z fotowoltaiki. Co więcej, region ma posiadać świetne warunki wiatrowe.

REKLAMA

Według doniesień Bloomberga, na drodze do szybkiego rozwoju energetyki wodorowej na terenie Chin wciąż pojawiają się jednak problemy. Wskazuje się głównie na sprawy związane z przechowywaniem oraz potencjalnym zastosowaniem paliwa na dużą skalę. Chińczycy mają jednak dążyć do tego, aby rozwiązać te problemy w najbliższych latach.  

Bloomberg wskazuje na jeszcze jeden problem, który może opóźnić realizację projektu w Mongolii Wewnętrznej. Aby móc zapewnić podaną, tak dużą skalę produkcji zielonego wodoru, należy dostarczyć przynajmniej 465 megawatów elektrolizerów przemysłowych.

Tymczasem według obecnych danych, w 2020 roku globalne dostawy tych urządzeń wynosiły tylko około 200 MW, a według prognoz w 2021 roku ta ilość ma zostać podwojona.

Wodór jest powszechnie uważany za kluczowe paliwo w dążeniu Chin do dekarbonizacji gospodarki do 2060 roku. Jak donosi Bloomberg Intelligence na podstawie prognoz China Hydrogen Alliance, wartość produkcji krajowego przemysłu wodorowego w Chinach w ciągu pięciu lat jest prognozowana na 1 bilion juanów (154 miliardy dolarów), a może być nawet 12 razy wyższa do 2050 roku.

Największe jak dotąd chińskie projekty dotyczące produkcji zielonego wodoru pochodzą od gigantów przemysłowych, takich jak Sinopec czy Ningxia Baofeng Energy Group, która w tym roku ma ukończyć 150-megawatowy układ elektrolizerów zasilanych energią słoneczną w jednej ze swoich fabryk.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.