Największy bateryjny magazyn energii w Europie będzie częścią wirtualnej elektrowni
Wielka Brytania potwierdza, że należy do liderów jeśli chodzi o inwestycje w bateryjne magazyny energii. W ostatnich tygodniach uruchomiono tam największy tego rodzaju obiekt w Europie. Całą energię z ogromnego magazynu kupi spółka należąca do grupy paliwowej Shell, która włączy go do jednostek zarządzanych w ramach wirtualnej elektrowni.
Kilka tygodni temu na Wyspach uruchomiony został bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh, z którego całą energię będzie kupować należąca do grupy paliwowej Shell spółka Shell Energy Europe Limited. Instalacja jest zlokalizowana w Minety w odległości około 100 km na zachód od Londynu.
Projekt został zrealizowany przez dewelopera Penso Power, a finansowanie zapewniły chińskie Huaneng Group oraz CNIC Corporation.
Za dostawę i instalację magazynu odpowiadał chiński Sungrow – firma znana dotąd głównie z produkcji falowników fotowoltaicznych, która ostatnio zdobywa jednak coraz mocniejszą pozycję również na rynku stacjonarnych magazynów energii. W ubiegłym roku chińska firma dostarczyła tego rodzaju urządzenia o łącznej pojemności 800 MWh.
Sungrow dostarczył na potrzeby magazynu energii w Minety zarówno wydajniejsze, ale i droższe moduły bateryjne bazujące na ogniwach niklowo-kobaltowo-manganowych (NCM), jak i tańsze baterie litowo-żelazowo fosforanowe (LFP). Ogniwa bateryjne zastosowane w tym projekcie wyprodukował koreański Samsung.
Czas na wirtualne elektrownie
Magazyn energii w Minety ma świadczyć usługi bilansowania na rzecz operatora brytyjskiej sieci energetycznej. Tego rodzaju instalacje idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.
Instalacja zostanie włączona do zarządzanego przez operatora brytyjskiego systemu przesyłowego National Grid ESO mechanizmu o nazwie Dynamic Containent Market, który ma gromadzić dodatkowe zdolności bilansowania szybkich spadków częstotliwości w brytyjskich sieciach. Czas reakcji jednostek objętych mechanizmem DCM musi wynosić maksymalnie jedną sekundę.
Instalacja będzie przy okazji mogła zarabiać na handlu energią, pobierając ją z sieci w czasie niższych cen, gdy podaż będzie przewyższać popyt i oddając ją w momentach wzrostu zapotrzebowania i wyższych cen. W ten sposób magazyn w Minety przyczyni się również do równoważenia systemu elektroenergetycznego.
Pracą magazynu energii w Minety będzie zarządzać przejęty przez Shella operator jednej z największych europejskich wirtualnych elektrowni – firma Limejump, która zarządza elastycznymi źródłami energii o mocy 400 MW mogącymi zapewnić odpowiednie reakcje na żądanie operatorów sieci. Zagregowana moc we wszystkich źródłach zarządzanych przez Limejump przekracza już 1 GW.
W tym roku Shell dokonał kolejnej akwizycji na rynku wirtualnych elektrowni, przejmując innego czołowego operatora – niemiecką firmę Next Kraftwerke, która wykorzystując potencjał digitalizacji, łączy tysiące jednostek wytwórczych, odbiorczych oraz magazynów energii w wirtualnej elektrowni o nazwie Next Pool. Dzięki technologii i obrotowi energią elektryczną Next Kraftwerke pomaga klientom produkować i zużywać energię elektryczną, gdy ceny są dla nich najlepsze.
Dzięki obrotowi zagregowaną mocą na różnych rynkach spot, przez 24 godziny na dobę, wirtualna elektrownia przyczynia się do stabilizacji sieci poprzez sterowanie mocą wytwarzaną i zużywaną przez odbiorców w okresach szczytowego obciążenia.
Obecnie Next Kraftwerke agreguje ponad 10,1 tys. instalacji wytwórczych o łącznej mocy 8,45 GW.
Wcześniej, jeszcze w 2019 roku, Shell przejął największego europejskiego producenta małych magazynów energii – niemiecką firmę Sonnen, która dodatkowo agreguje takie urządzenia, świadcząc usługi wspierające system elektroenergetyczny.
Przejmując zdalnie kontrolę nad magazynami energii, za odpowiednim wynagrodzeniem, Sonnen można świadczyć usługi na rzecz sieci, przyczyniając się do ustabilizowania jej pracy.
W ubiegłym roku Sonnen zawarł porozumienie z Next Kraftwerke dotyczące współpracy przy świadczeniu na niemieckim rynku elektroenergetycznym usługi FCR (Frequency Containment Reserve).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.