Lider europejskiego przemysłu PV będzie produkować solarne dachówki

Lider europejskiego przemysłu PV będzie produkować solarne dachówki
Meyer Burger

Szwajcarska firma Meyer Burger zaledwie od kilku miesięcy produkuje ogniwa i moduły fotowoltaiczne. Teraz zapowiedziała, że oprócz konwencjonalnych paneli do swojej oferty wprowadzi także solarne dachówki. CEO firmy Gunter Erfurt zapowiada, że Meyer Burger wyciągnie solarne dachówki z niszy i sprawi, że staną się one powszechnie stosowaną technologią w budownictwie.

W maju tego roku szwajcarska firma Meyer Burger Technology AG uruchomiła produkcję ogniw fotowoltaicznych w miejscowości Bitterfeld-Wolfen koło Lipska, a następnie rozpoczęła wytwarzanie modułów w fabryce zlokalizowanej we Freibergu koło Drezna – przez wiele lat największej europejskiej fabryce ogniw i modułów PV, która należała wcześniej do już nieistniejącej firmy SolarWorld.

We Freibergu Meyer Burger zatrudnia już 200 osób i jak zapewniają Szwajcarzy, jest to najnowocześniejsza i najbardziej przyjazna dla środowiska europejska fabryka modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Ogniwa wykonane w technologiach HJT i Smartwire, wykorzystywane do produkcji modułów we Freibergu, będą dostarczane z zakładu w Bitterfeld-Wolfen, gdzie Szwajcarzy chcą osiągnąć zdolność produkcji do 200 tys. ogniw dziennie.

Cel Meyer Burger na ten rok to zbudowanie rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW, a w przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 1 GW.

Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.

Pierwszy moduł fotowoltaiczny, który Meyer Burger wprowadził do swojej oferty, posiada moc 400 Wp, a jego sprawność wynosi 21,8 proc.


Na nowe moduły z tradycyjną tylną stroną – w wersji Meyer Burger White i Meyer Burger Black – producent ma dawać gwarancję co najmniej 92 proc. początkowych uzysków energii po 25 latach eksploatacji, a w wersji z szybą z tyłu – Meyer Burger Glass – gwarancja ma wynosić 93 proc. po upływie 30 lat.

REKLAMA

Wersja dwustronna modułu Meyer Burger ma charakteryzować się najlepszym na rynku współczynnikiem wykorzystania tylnej strony, tzw. bifaciality factor, na poziomie 90 proc. W efekcie moc modułu uwzględniająca aktywną tylną stronę ma sięgać 430 Wp.

Solarne dachówki od Meyer Burger

Teraz szwajcarska firma zapowiedziała, że oprócz konwencjonalnych modułów będzie produkować także solarne dachówki.

W tym celu Meyer Burger zakupił prawa do technologii opracowanej przez niewymienioną z nazwy niemiecką firmę. Wiadomo, że technologia solarnych dachówek, której właścicielem stał się Meyer Burger, posiada już niezbędne certyfikaty, w tym  potwierdzające spełnienie norm IEC 61215 oraz IEC 61730.

Wiadomo, że do produkcji solarnych dachówek Szwajcarzy wykorzystają ogniwa bazujące na technologiach HJT i Smart Wire, które powinny zapewnić wysoką sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną.

Meyer Burger nie podał do publicznej wiadomości warunków, na jakich zakupił patenty związane z dachówkami solarnymi.

Na razie szwajcarska firma nie podaje też szczegółów na temat nowej technologii. Meyer Burger ma ją zaprezentować podczas targów Intersolar, które odbędą się w październiku br.

Dostawa pierwszych solarnych dachówek ma się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.