Na Bałkanach powstanie największa elektrownia PV w Europie. Będzie agro

Na Bałkanach powstanie największa elektrownia PV w Europie. Będzie agro
Fintel Energija

To ma być inwestycja, której moc wyraźnie przewyższy 500 MW obecnie największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie, która znajduje się w Hiszpanii. Jednocześnie powinna to być największa na świecie elektrownia PV, w której zostanie zastosowana agrofotowoltaika.

W Serbii rozpoczęto przygotowania do realizacji wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o nazwie Agrosolar Kula, której moc ma wynieść 660 MW. Inwestycja zostanie zrealizowana w pobliżu miasta Kula położonej na północy kraju.

Inwestorzy przyjęli, że na terenach, na których zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, jednocześnie będą prowadzone uprawy żywności. Dzięki temu powinna to być największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna, w której zostanie wdrożona koncepcja agrofotowoltaiki.

REKLAMA

W ramach projektu Agrosolar Kula będzie uprawiana organiczna żywność, co oznacza brak stosowania środków chemicznych do nawożenia i zwalczana szkodników. 

Budowa wielkiej instalacji fotowoltaicznej ma się rozpocząć w kwietniu 2022 r. i powinna potrwać około roku Prognozowana jest roczna produkcja 832 GWh energii elektrycznej.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 340 mln euro.


REKLAMA

Za tą inwestycją stoi deweloper Fintel Energija należący do włoskiej grupy Fintel Energia Group. Dla Fintel Energija jest to kolejna ogromna inwestycja w OZE obok rozwijanego projektu wiatrowego Maestrale Ring o mocy 600 MW.

Obok tego inwestora w projekt wielkiej farmy agrofotowoltaicznej zaangażowany jest serbski holding biznesowy MK Group, który działa w sektorach rolnictwa, turystyki i finansów.

Dla inwestorów chcących budować instalacje fotowoltaiczne agrofotowoltaika to szansa na znalezienie dodatkowych gruntów, na których można umieścić panele PV. 

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE informuje w raporcie „Agrivoltaics: Opportunities for Agriculture and the Energy Transition”, że w przypadku określonych typów roślin umieszczenie nad uprawami paneli fotowoltaicznych będzie oznaczać większe plony.

Autorzy raportu oceniają, że agrofotowoltaika już osiągnęła konkurencyjność kosztową m.in. w Niemczech przy kosztach produkcji energii, które mają wynosić o 7 do 12 eurocentów na kilowatogodzinę (ok. 0,32 – 0,54 zł/kWh).

Mimo, że agrofotowoltaika pozostaje nadal stosunkowo nową i niszową koncepcją produkcji energii słonecznej, to według ekspertów niemieckiego instytutu na świecie działają już instalacje agroPV o łącznej mocy aż 2,8 GW, z czego 1,9 GW to instalacje zlokalizowane w Chinach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.